Eka vauva tulossa ja mietittiin erilaisia tilaratkaisuja. Jos on vähän tilaa, niin onko hyvä hankkia sänky, johon saa hoitotason päälle? Vai onko se monimutkainen, kun se hoitotaso pitää ottaa pois lapsen nukkuessa ja joutuu taas laittamaan paikoilleen, kun tarvii tasoa. Vai miten te muut olette hoitotasonne ratkaisseet, jos tilaa on vähän. Pyykkikoneen päälle sitä emme voi laittaa, koska siinä on kuivausrumpu.
Hoitotaso sängyn päälle
4
1251
Vastaukset
- vesipiste tärkeä
Useimmiten käy niin että vauvan peppua pitää pestä aika monta kertaa päivässä, ja vaipanvaihtopiste sitten vaan valikoituu mahdollisimman lähelle vessaa. Tosi monessa paikassa oon nähnyt että vaippaa vaihdetaan sohvankulmalla tai eteisenmatolla niin että hana on lähellä, ja hieno hoitopöytä jää käyttämättä. Makuuhuoneessa oleva hoitopöytä on siitäkin hankala että vauvat monesti pissaavat hoitopöydälle, ja poikavauvat tekevät sen komeassa kaaressa. Sitä ei ole kiva siivota sängyiltä ja matoilta :)
Ahtaaseenkin vessaan saa hoitopöydän esim. sellaisen seinälle taitettavan vessanpöntön yläpuolelle. Ikeassa on ainakin sopiva malli. - mielipiteeni..
Meillä oli käytössä sellainen hoitoalustataso (ei siis hoitotaso ja hoitoalusta, vaan se hoitoalusta, minkä sisässä on pohjalevy ja "jarrunupit" pinnasängynreunaa varten)
Ja mielestäni se oli todella kätevä käytettäessä pinnasängyn päällä. Siihen asti kunnes alkoi nousemaan itse.
Pinnasänkyhän on sen verran pitkä, että pienen vauvan pystyi ihan hyvin nukuttamaan toisessa päädyssä, ilman että hoitotasoa olisi tarvinnut poistaa (näin pidimme siis päivällä, yöllä otimme hoitotason pois)
Ja sitten kun oppi pyöriskelemään sängyssä, niin aloin käyttää alustaa parisängyn päällä.
Ja totta, pieni riski on olemassa, että tulee pissisuihkut päälle/sängylle. :)
Mietin myös sellaista amme/hoitotaso yhdistelmää, se olisi ollut kätevä, mutta hinnaltaan paljon kalliimpi kuin tuollainen hoitotasohommeli pinnasängyn päälle.
Sillä, kätevintä olisi minunkin mielestä, että hoitopaikka olisi vessassa, kun kuitenkin paljon joutuu pyllyä pesemään. :) - ***
Pienissä tiloissa sängyn päälle laitettava hoitotaso on näppärä, eikä sitä tarvitse ottaa pois vauvan nukkuessa. Se kattaa vain pienenosan sängyn alasta. Se sopii myös kaikkiin "normaaleihin" sänkyihin ja on tukeva ja turvallinen.
- suunnitellut
hankkivani pelkän hoitoalustan niin tarvitse miettiä etukäteen mihin sen sijoittaa. Ensimmäinen tuli hoidettua sängyn päällä niin että itse istuin vieressä ja sylissä heti kun kannatteli päätään. Pinnasängyn päälle laitettavasta olen kuullut pelkkiä hyviä kokemuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."542212Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1992041- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki49872Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746