Eipä siinä mennyt kuin reilut kolme kuukautta kun saatiin uutinen Kälviän lukion loppulaskennasta. Tätähän tiedettiin kuntaliitokseen lähdettäessä jo pelätä, mutta nopeasti kaikki etenee. Saatte Lohtajalaiset olla valppaana Alaviirteen koulun kohdalla. Lähtölaskenta on jo alkanut. Eikä tarvitse mikään profeetta olla jos sanon että Alaviirteen koulu pannaan kiinni vuonna 2010. 700 oppilaan suurlukio on aivan turha ja liian iso Kokkolaan. Varsinkin kun sille pitää rakentaa uudet tilat.
Koulujen alasajo alkanut?
itäkeskuksesta
9723
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin suuria oppilasmääriä edes lukioon?Nykytilannetta kun ajattelee,niin nytkin on enään vaikeaa huomata ongelmaoppilaita suurien oppilasmäärien takia.
Toisekseen ei ole kokkolalla varaa enää rakentaa uusia tiloja minnekkään,kun olemassaolevatkin rappioituvat kosteusvaurioiden alle.
Yhteiskäyttöä voidaan lisätä sekä tilojen yhteistämistä.Säästöä miljoonia.
Oikeassa olet. Näin siinäkin käy että kaikki menee yhteen. En ymmärrä näiden rehtoreiden ajatusmaailmaa jotka itse kaivaa hautaa itselleen. Miten voi löytyä noin monta rehtoria jolla päänuppi kajahtaa? Kyllä jos ajatusmaailma liikkuu tuolla tasolla voivat alkaa valmistautumaan seuraavaan Kauhajoki tragediaan. Millä aivoilla noita ajatuksia oikein käydään. Eikös opettajat ymmärrä jos koulussa on 700 oppilasta niin alkuvaiheessa kaikki näyttää ruusuiselta, sen jälkeen alkaa säästäminen poistamalla oppitunteja sieltä sun täältä ja yhdelle lisätään ja poltetaan loppuun. Siinä sitten valvot muutamilla opettajilla koko villi laumaa. Voi hyvänen aika mitä jurtteja ja ajattelutapoja nykyään onkaan. Ennen oli opettajia, tänä päivänä muodin perässä juoksijoita jotka eivät tiedä kasvatuksesta hevon paskaa. Pettynyt monet kerrat, ja taas tulossa yksi tapaus lisää. Tervetuloa Kauhajoki.
Etäopiskelua voi suorittaa kotoa päin.Näin saadaan säästöä ja järkevää opetusta.Miksi pitää olla jokaisella oma lukio?? 1 riittää.
Ruotsinkielisten osuus Kokkolassa vähän yli 10 %
Lukiolaiset Pietarsaareen ja yläastelaiset Kruunupyyhyn näin yhteistyö sujuisi ja säästöjä tulisi.
Ruotsalaisia tarvitaan aina täällä päin. 46% ruotsin kielisistä pääsevät korkeakouluihin ja vastaava Suomen kielisiä noin 30%. Siinä näkee viisat pääsee. Sinä ja sun kieliasiat joka paikassa. Ei tepsi!
Sun kirjoituksesta tippuu pohja pois kun fakta on se että suomenruotsalaisilla on kiintiöpaikkoja korkeakouluihin. Mitenkähän mahtaa olla yo-kirjoitusten arvostelun laita?
Tämä on kuin NHL jääkiekkoa. Parhaat varataan hyvissä ajoin. Näin on myös Ruotsalaisten jääkiekkoilijoiden laita. Onko tämäkin väärä fakta. Parhaat viedään aina pinon päältä. Tämä pätee joka alalla, myös korkeakouluissa. Ei siinä auta sun höpö höpö.
Tarvitaanko lukioita edes ollenkaan?Kouluja on liikaa,päällekkäiskoulutusta on runsaasti.