Terve. Tuossa alla joku kyseli kiertoilmatakoista ja kuvan mukaan oli kiinnostunut aika saman oloisista takoista kuin minäkin. Onko kellään oikeasti kokemusta noista alle tonnin hintaisista kevyttakoista. Jostain pelistähän ne ilmeisesti on tehty. Valurautaisia kamiinoitakin tuntuu samoihin hintoihin saavan, mutta ne eivät minuakaan miellytä. Modernin näköinen, kevytrakenteinen takka voisi olla mökkimme (vanha mutta "modernisoitu") uusi lämmittäjä. Sähköpatterit on entuudestaan. Vanha takka on avotakka, joka lämmittää varisten asuinaluetta ja koska se on edellise omistajan itse muuraama, ruma, mureneva hökötys, aiomme joka tapauksessa purkaa sn. Mikä halvalla tilalle. Varaavaa takkaa en halua. Vuolukivi suorastaan oksettaa rumuudellaan, jos nyt pikku liioittelu sallitaan.
Kevyttakat?
4
1684
Vastaukset
- Timo Tiilinen
Äkkiseltään en kevyttakkaa laittaisi. Samanlainen harakoiden ystävä se on, kuin se vanha avotakkasikin. Jopa kunnon kamiinakin on parempi lämmöntuoton kannalta, jos ei pelkkä tuleen tuijottelu ole pääasia.
Itselläni on Tiilerin Erkki ja sen vierellä puuhella. Erkki painaa jotain 1500 kg, eli varaavaakin massaa on kohtuullisesti 45 neliötä varten. Puuhellalla saan äkkilämmön ja takka seuraa perässä viiveellä, josta riittääkin nautittavaa kunnon tiiliuunin tapaan pitkään.
Kun kerran polttaa, niin miksi ei lämpöä samalla varaisi? Siis, jos kysyjä nyt asuu näillä leveysasteilla myös talvet ja tarkoittaa mökillä kesämökkiä, jossa ei pahitteeksi ole myös lämmin takan kylki silloin, kun on kotiin lähdön aika. - vain avotakkaan
takkasydämmen niin siitä tulisi vastaava kuin kiertoilmatakat ja slammaisin ne rumat tiilet piiloon. Varmasti naistenlehdet pitäisi uudesta ilmeestä.
- kysellä liikkeistä
Samaa mekin olemme pähkäilleet kohta vuoden. Takkasydän vai purku? Suomelassa oli ihan kohtalaisen mielenkiintoinen ratkaisu avotakkaan mutta hintaa sillekin tulee. Purku ei sitten taas innosta sen pölyn vuoksi.
Olemme kiertäneet messuja ja takkaliikkeitä aika tiuhaan, myyjät vaan kehuvat omiaan ja haukkuvat toisten. Varaava vastaan kiertoilma.
Olemme kuitenkin päätymässä kiertoilmaan, joko takkasydän tai uusi takka. Kiertoilman periaate tuntuu olevan fiksu ja tehokas. Oli vain yllätys miten takat ja myyjät hieman hämää, kaikki kevyt mallit eivät olet kiertoilmalla ja toiset myyjät unohtavat kertoa sen ellei nimenomaan kysy palotekniikasta. Ja täällä tuntuu olevan mielipiteitä aina puolesta ja vastaan, kysyi mitä vain. Vaikea saada puoluetonta tietoa oikeastaan yhtään mistään.
- ......
kermansaven takka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835