Olen ihan tietämätön näistä asioista, joten kysymys saattaa vaikuttaa vähän tyhmältä, mutta...Opiskelen ammattiopistossa ja luultavasti jään ilman kesätyöpaikkaa. Kesällä pitäis siis jotenkin maksaa vuokransa ym. ja muuta vaihtoehtoa ei oo, kun mennä sossuun. Opintolainaa ei ole, mutta jos sitä nyt anois, vaikuttaisko se siihen, että vois sossustakin saada kesän ajalta jotain. Vai ajatteleeko ne niin, että no nyt sillä on opintolainasta saatua rahaa, jolla pärjää. Rupee tuskastuttaan tää tilanne! Asun yksin vuokrayksiössä.
TTT/opintolaina
Ihan pihalla
4377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=4000000000000026&posting=22000000033779785
Ja:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=640&posting=22000000040125932
...jos sitä voi saada.
Eli jos sinulla on mahdollisuus nostaa opintolainasi esim. 10.6 saakka ja menet tuota ennnen hakemaan sossusta tukea niin joudut nostamaan lainan.
Tosin jos olet aktiivisestihakenut joka kuukausi tt-tukea vaikket sitä olisikaan saanut ja laina on jo otettu tulona huomioon noissa laskelmissa niin sitä ei voida ottaa toiseen kertaan huomioon.
Miten voit oikeasti MAALISKUUSSA sanoa jääväsi kesätyöpaikkaa? Voi herramunjee.. Kannattaisko ehkä ensin hakea hiukan aktiivisemmin töitä ennen kun täällä rupeaa 3 kk ennen kesää itkemään jäävänsä ilman kesätöitä. huhhuh.
ettei kesätöitä näin lama-aikana saa. Eikä sitä lainaa toukokuun viimeinen päivä enää ehdi hakea.
Reipas nuori, kun ottaa asioista ajoissa selvää.