Kysymys sheriffille?

Miksi tällä palstalla sallitaan kommentteja toistuvasti eräästä henkilöstä oikella nimellä?

Meneekö jo yli? Kiinostaa onko tämä sallittua.
1481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kiitos tiedustelustasi.

Kenestä tahansa henkilöstä ei sallita nimin varustettuja kommentteja. Kyseessä täytyy olla joko julkisuuden henkilö tai sitten muu, jonka tekemisillä on ollut tavalla tai toisella huomattava yhteiskunnallinen vaikutus. Teko voi olla poliittinen, se voi olla yhteiskuntaa vakavasti järkyttänyt rikos tai (harvemmin) joku poikkeuksellisen hyvä teko.

Virkamiehet eivät yleensä pääse tähän joukkoon pelkästään sillä perusteella, että hoitavat julkista tehtävää. Sitten, kun tehtävällä on tosiasiallisesti näkyvyys koko valtakunnassa, nimen julkaisemista ei oikein voi enää estää, koska eräisiin tehtäviin julkisuus kuuluu "luontoisetuna". Esimerkki tällaisesta on vaikkapa Rikosseuraamusviraston pääjohtaja. Ihminen on tehtävää vastaanottaessaan jo joutunut ottamaan huomioon siihen liittyvän julkisuusarvon. Käytännössä olen vetänyt Vankeinhoitolaitoksessa juuri pääjohtajan kohdalle.

Rikollisista tunnetuimmat murhaajat ja eniten vahinkoa aiheuttaneet talousrikolliset ovat mielestäni perustellusti julkisuudessa. He ovat tekoaan tehdessään kyllä tienneet sen vahingollisuuden ja julkisuusarvon. Sanomalehdillä on käytännössä rajana se, että jos "tavallinen ihminen" tekee rikoksen, josta seuraa vähintään kahden vuoden ehdoton vapausrangaistus, nimi julkaistaan, ellei ole erityistä syytä nimen salaamiseen (esimerkiksi insestitapauksissa aiheuttaa kohtuutonta lisäkärsimystä uhreille). Julkisuuden henkilöstä kirjoitetaan, vaikka olisi saanut vain sakkojakin. Tällaisessa nettijulkaisussa, jossa kirjoittajat lähtökohtaisesti ovat anonyymeja, pidän kahden vuoden rajaa liian alhaisena.

Asioita joutuu ratkaisemaan tapauskohtaisesti eikä aina ole mitään itsestään selvää oikeata ratkaisua. Minua saa melko vapaasti moittia ja haukkua tekemistäni linjanvedoista. Otan saamani palautteen kyllä huomioon, mutta en hirttäydy siihen vaan noudatan omaa linjaani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sahramin kirjoitti:

Miksi tällä palstalla sallitaan kommentteja toistuvasti eräästä henkilöstä oikella nimellä?

Meneekö jo yli? Kiinostaa onko tämä sallittua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu