Kuinka kauan pitäs odotella, ennenkuin rupeaa elatustukea hakemaan, kun eksä ei maksa elareita ?
Elarit rästissä
äiti vaan
5443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli sinä päätät kuinka kauan odotat. Heti kun olet päättänyt, ettet odota otat yhteyttä kuntasi elatusturvaan ja haet elatustuen sitä kautta.
Elatusturva ottaa sen sitten elatusvelvolliselta ulosoton kautta, jos tällä on ulosmitattavia tuloja. Sinä saat kunnalta( huhtikuun alussa kelan kautta) säännöllisesti elatustuen.
Elatusmaksun on oltava myöhässä vähintää 1 kk, että voi saada elatustukea. Sen jälkeen päätät milloin haet. On kuitenkin syytä mennä aika pian sossuun hakemaan tuke, sillä asialle ei ole ainakaan eduksi se, että vaikuttaa siltä, että pärjäät ilmankin jos tosiasiassa olet kituutellut pärjäämisen rajoilla.
jälkeen ja mies aina vaan lupasi ja lupasi maksaa. No, laitoin sitten kuukausien kuluttua ulosottoon kun mies nauroi puhelimessa että "uskoinko todella että hän aikoo maksaa!"
Kun sitten laitoin ulosottoon, oli miehelle yllätys että ne tosiaan otetaan palkasta suoraan ensimmäisenä. Sitten meni lastenvalvojalle valehtelemaan että olisi maksanut minulle käteen! No, kielsin asian ja näytin todisteet siitä että on maksanut aikaisemmin aina tilille. En tiedä kumpi on nyt lastenvalvojan silmissä "valehtelijan maineessa" minä vai isä.
Hänellä on todistus velote maksamisistaan. Siksi onkin viisasta elarin ja kaikkien muidenkin maksujen maksajien pitää kuitit maksuistaan. Harva maksunsaaja kuiteilla mitään tekee jos maksamisista ruvetaan kiistelemään.
Jos isä olisikin maksanut käteen maksunsa olisi hänen typeryyttä ettei ole vaatinut maksuista kuittia.
on palkkatyössä niin eikun elatussopimus kädessä ulosottoon. Kaikki elarit lähtee ulosottoperintään korkojen kanssa. Eiköhän ala löytyä halukkuutta maksaa elarit ajallaan.
Elarit voidaan ottaa myös suoraan palkasta.