Poikkimurtuma

jalkaterän sivussa

Eli loukkaisn jalkani niin että jalkaterän sivusta meni poikki luu ja jouduin leikkauksen jälkeen jalkakipsiin 6 viikoksi. Kipsi on hieman alle polven ja se on vaihdettu kerran parin viikon jälkeen onnettomuudesta samalla kun tikit poistettiin. Nyt minulla on 4 päivän päästä kipsin poisto ja ortopedi joka joko antaa luvan tai kieltää menemästä töihin. Nämä viikot ovat olleet elämäni turhauttavimmat ja on ollut kamalaa olla niin paljon neljän seinän sisällä ja mennä kauppaankin avustettuna kun kainalosauvojen kanssa ei paljon ostoskoria kanneta-ainakaan hyvällä menestyksellä. Noin viimeisen viikon ajan olen yhä enemmän liikkunut pääasiassa kotona ilman sauvoja kun terveyskeskuslääkäri antoi luvan kun asiasta kysyin. Nyt eilen huomasin että tuo leikkauskohta kipsin alla tuntuu välillä aralta. Ei särje tai ole muutenkaan kipeä mutta outo tuntemus välillä. Olenkohan mennyt pilaamaan jalkani kun kirurgi sanoi että koko 6 viikkoa hipaisuvaraus? Mitä jos en saakaan kipsiä pois vaan joudun olemaan vielä pitempään sairaslomalla? Sitten toinen juttu on se että kun kävelen jalalla niin kipsi painaa ja hankaa välillä varpaiden yläosaan joka on aika kivuliasta. Olen myös miettinyt minkä näköinen jalka on kun saan parin päivän päästä taas nähdä sen kipsi poistettaessa?? Oletteko heti kipsin poiston jälkeen päässeet takaisin töihin ja normaaliin elämään? Mulla ensi viikon torstaina kipsin poisto ja ortopesi ja sitten olisi jo lauantaina töitä--

4

1794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiitu

      joudut todennäköisesti kävelemään kepeillä vielä noin kaksi viikkoa. Ainakin itse jouduin kun jalkani leikattin. Samanlainen kipsi oli jalassa ja saman verran kuin sinullakin eli 6 viikkoa. Ihan normaalielämä ei todennäköisesti onnistu vielä heti kipsinpoiston jälkeen mutta aika nopsaan kuitenkin (paitsi urheilu on tietty eri juttu).Kipsin poiston jälkeen pohje on pieni rääpäle, kun lihakset ovat surkastuneet. Käveleminen tuntuu tosi oudolta aluksi, kun nilkka on ollut liikkumatta puolitoista kuukautta. Kyllä ne lihakset sieltä äkkiä vahvistuvat taas.

      Työhönpaluu riippuu ihan työstäsi. Jos sinulla on helppoa istumatyötä niin varmaankin voit palata töihin jo heti kipsin poiston jälkeen.

      • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        olen työssä jossa pitää liikkua paljon koko päivän ja tehdä nostoja ym. eli ei todellakaan mitään istumatyötä.. elättelin jo toiveita että pääsisin normaaliin elämään ilman kepukoita..


      • sitä mennä

        töihin kipsin kanssa. Kun tekee istumatöitä niin ei tuo kipsi haittaa.


      • Töissä?
        sitä mennä kirjoitti:

        töihin kipsin kanssa. Kun tekee istumatöitä niin ei tuo kipsi haittaa.

        Joko oot parantunut kunnolla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11168
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10334
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      196
      6572
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5671
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5081
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4424
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4246
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      71
      4079
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      134
      3637
    Aihe