Kertokaapa miten saisi uunin luukun toisen lasin irti. Lasien väliin on valunut likaa ja pesuaineita luutusta. Uunin yläreunasta katsottuna on muutaman sentin rako lasien välissä. Aikaisemmisssa uuneissa lasin on saanut näppärästi ns. lukituksen avaamalla, mutta nyt "lukitusta" ei näy missään. Malli on Whirpool. Käyttöohjeissa ei mainintaa asiasta ole. Saako tälläisia uuneja myydä joita ei saa puhdistettua joka paikasta. Valumat näkyvät tosi inhottavasti
uunin lasin puhdistus
18
18476
Vastaukset
- elektroluxissa
nelinkertainen lasi, puhdistuu itsekseen ns. pyrolyysillä
- tahtoo puhtaaksi
Mikä tai mitä on pyrolyysi?
- lyysi eri muodot
tahtoo puhtaaksi kirjoitti:
Mikä tai mitä on pyrolyysi?
Pyrolyysi on kemiallinen, korkeassa lämpötilassa tapahtuva prosessi, jonka avulla uskotaan voitavan erotella uraani, plutonium sekä eri aktiiviset jätteet ...
Puuta lämmitetään hapettomissa olosuhteissa (pyrolyysi), jolloin osa siitä höyrystyy muodostaen palavaa kaasua
- höyrypesurilla
jolla kapealla suuttimella sumutin sisään.
- hieman ylöspäin
ja irrota alhaalta lähtien.
- soita jos ei selviä
hieman ylöspäin kirjoitti:
ja irrota alhaalta lähtien.
Miten ihmeessä Whirlpool-merkkisen uunin luukun sisä- ja ulkolasin välistä saa pestyä? Se on Ikea by Whirlpool OBU BOO/S, but sama systeemi vaikuttaa olevan muillakin Whirlpoolmalleilla. Lasien väliin menee likaa tuuletusaukoista.
http://www.whirlpool.fi/app.cnt/whr/fi_FI/pageid/pgproducts001/catid/1/subcatid/1
http://www.whirlpool.fi/app.cnt/whr/fi_FI/pageid/pgdswprmhome001/rqpg/contact - '''
soita jos ei selviä kirjoitti:
Miten ihmeessä Whirlpool-merkkisen uunin luukun sisä- ja ulkolasin välistä saa pestyä? Se on Ikea by Whirlpool OBU BOO/S, but sama systeemi vaikuttaa olevan muillakin Whirlpoolmalleilla. Lasien väliin menee likaa tuuletusaukoista.
http://www.whirlpool.fi/app.cnt/whr/fi_FI/pageid/pgproducts001/catid/1/subcatid/1
http://www.whirlpool.fi/app.cnt/whr/fi_FI/pageid/pgdswprmhome001/rqpg/contactVoisko lasia siirtää sivusuunnassa pois paikoiltaan? Meillä irrottaminen onnistuu ainoastaan niin.
- kun sisinlasi on
''' kirjoitti:
Voisko lasia siirtää sivusuunnassa pois paikoiltaan? Meillä irrottaminen onnistuu ainoastaan niin.
jollain mustalla liimalla ollut kiinni. milläs liimaisin takaisin?
tiedosta kiitollinen.
ja merkki oli electroluxus. - ratkaisua
kun sisinlasi on kirjoitti:
jollain mustalla liimalla ollut kiinni. milläs liimaisin takaisin?
tiedosta kiitollinen.
ja merkki oli electroluxus.meillä sama ihmetyksen aihe, onkohan kukaan onnistunut Whirlpool etulasin irroituksessa (ja ehjänä takaisin saamisessa)?
- ???????
ratkaisua kirjoitti:
meillä sama ihmetyksen aihe, onkohan kukaan onnistunut Whirlpool etulasin irroituksessa (ja ehjänä takaisin saamisessa)?
on senverran tuskallista, joku saisi kehitellä liikeidean: "Käyn puhdistamassa Teidän uuninne edullisesti"?
- ex-siivooja
??????? kirjoitti:
on senverran tuskallista, joku saisi kehitellä liikeidean: "Käyn puhdistamassa Teidän uuninne edullisesti"?
Kyllä ainakin itse pesin näitä siivoustöissä ollessani muutama vuosi sitten. Ehkä kaikista malleista ei lähde lasi helposti irti, mutta parhaiten sen tietää katsomalla tilannetta paikanpäällä.
- Kokeillut
Kostutetaan lasi ja poistetaan noki mekaanisesti siklillä so. maalinpoistoon ikkunalasista tarkoitettu kahvallinen terä. Toimii !
- Anonyymi
Kokeillut kirjoitti:
Kostutetaan lasi ja poistetaan noki mekaanisesti siklillä so. maalinpoistoon ikkunalasista tarkoitettu kahvallinen terä. Toimii !
Totean tähän vain, että il is mainitut marttojen ohjeet skoeripalalla puhdistamisesta on huvittavia, kun LASI-luukun sisäpuolinen pinnan puhdistus noesta onnistuu parhaiten ihan keraamisen tason electrolux pesuaineella ja huippu teräkunnossa olevalla keraamisen tason siklillä, kuten tuossa jo hyvin vihjattiin. Pyrolyysillä ei ihan kaikki lähde, vaikka hyvä peruspuhdistus. Samalla tökötillä saa takan ikkunan sisäpinnan suojapuhdistuksen tehtyä myös. Jos roiskit k2r ainetta, niin se menee hengitykseen hyvin kovin äkäisesti.
- Simple as that!
Minun GRAM-uunistani on helppo irrottaa lasit selkeän ohjeen avulla. Lukeminen kannattaa aina : )
Jos olet hukannut manuaalin, mene johonkin kodinkoneliikkeeseen ja pyydä heitä kopioimaan sinulle uunisi käyttö- ja huolto-ohjeet. - Juuri puhdistettu
Seuraava teksti on suoraan Whirlpoolin sivustolta http://www.whirlpool.fi/ifudocs/501931055021aFIN.pdf
LUUKUN PURKAMISOHJEET
HUOMAA: seuraavia toimenpiteitä suoritettaessa
on käytettävä suojakäsineitä.
Näitä ohjeita on noudatettava sekä henkilövammojen
että uunin luukun ja saranoiden vahingoittumisen
välttämiseksi.
Lasien irrottamisen aikana on huomioitava niiden
sijoituskohta, joka ei ole sattumanvarainen.
Älä koske saranoita kun puhdistat uunia ja/tai irrotat
luukun (kuva 9).
Uunin luukun irrottaminen:
1. Käytä suojakäsineitä.
2. Avaa uunin luukku kokonaan auki (katso kuvaa 1)
3. Nosta ylös luukun kaksi kiinnikettä ja työnnä niitä
eteenpäin kunnes ne pysähtyvät (katso kuvaa 2)
4. Sulje luukkua sen verran, että voit vetää sen ylös (katso
kuvaa 3)
Uunin luukun purkaminen:
1. Aseta uunin luukku vaakasuoralle tasolle (kuva 4)
2. Avaa ruuvitaltalla kaksi ruuvia lasin tuissa A (kuva 4, kuva 5)
1
2
3
4
5
145
3. Poista lasi nostamalla sitä alhaalta ja irrottamalla se
paikaltaan (kuva 6)
4. Irrota toinen ja kolmas lasi ja huomioi merkin SAFEGLASS
sijainti (kuva 7)
5. Aseta lasit takaisin paikalleen päinvastaisessa järjestyksessä
varmistaen että:
- keskilasien merkintä SAFEGLASS näkyy niin, että se on
luettavissa (kuva 8);
- jos jossain keskilasissa ei ole merkkiä SAFEGLASS, se on
asennettava sisälasin lähelle
Sijoita lasi paikalleen niin, että merkki SAFEGLASS on luukun
yläosaan päin. (kuva 6)
Aseta paikalleen ja kiinnitä kaksi lasin tukea A (kuva 4 ja kuva 5)
Huomautus: Pieni välys sisälasin ja luukun sivutukien
välillä on normaali ilmiö, sen tarkoitus on kompensoida
lasin laajeneminen kuumassa.
Luukun kiinnittäminen paikalleen:
6. Aseta saranat uriin ja laske luukku kokonaan alas (kuva 3)
7. Laske uudelleen alas kaksi kiinnitysvipua (kuva 2)
8. Sulje uunin luukku. - konstit on monet
- Anonyymi
Uunissa on 3 lasia miten turvallista niitä avata ja irrottaa ruuvit.
Koska on välissä likaa haluaisin ne puhdistaa.kiitos avusta. - Anonyymi
Ainakin Upon uunin ulomman lasin saa helposti irroittmalla uunin yläreunasta kahvan kohdalta uunin sisäpuolelta kaksi ruuvia. Alhaalta naksahtaa ihan itsellään irti. Sen jälkeen lasit on helppo puhdistaa. Ainoa ongelma on se, kuinka lasin saa takaisin kiinni. Varmaan ostamalla uuden hellan; jonkun muun kuin kotimaisen merkin!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t214809Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1633561Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo412921Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel112844HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1352759Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111873Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi41518Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271406Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211375