onko kellään kokemuksia Koyasanin yhden yön temple stay'sta? On niin vaikea valita listalta.
Onko niissä yleensäkään single huoneita yksin matkustavalle naiselle?
Ehtiikö 1.päivässä kiertää nähtävyydet?
Koyasan
4
737
Vastaukset
- yksin reissannut nainen
Koyasan on mahtava paikka, suosittelen!
Rengejo-in on mukava; sinne ottavat yksinäisen naismatkaajankin, hienot remontoidut tilat ja helposti saavutettavissa bussilla.
Kannattaa varata 2 yötä, kyllä 1 kokonainen päivä menee kevyesti kylää kiertäessä ja Okunoin kannattaa katsastaa vasta illalla, tunnelmallista :) Ja lisäksi voit rauhassa osallistua aamuhartauteen ja iltameditaatioon kun jäät 2 yöksi.- lonely w
Voitko vielä kertoa, kun tunnet paikan:
tiedätkö saako sieltä single huoneen? Joutuuko maksamaan 2.hengen hinnan?
mitä kuuluu huoneen hintaan,jos on 2 yötä siis ateriat jne?
onko "nähtävyydet" kävelymatkojen päässä, vai pitäiskö hankkia se bussilippu päiväksi
luin jostain, ettei Okunoissa saisi valokuvata, onko totta?
Kauheen vaikea päättää, kun jotkut foorumeilla haukkuvat koko paikan - harakka*
lonely w kirjoitti:
Voitko vielä kertoa, kun tunnet paikan:
tiedätkö saako sieltä single huoneen? Joutuuko maksamaan 2.hengen hinnan?
mitä kuuluu huoneen hintaan,jos on 2 yötä siis ateriat jne?
onko "nähtävyydet" kävelymatkojen päässä, vai pitäiskö hankkia se bussilippu päiväksi
luin jostain, ettei Okunoissa saisi valokuvata, onko totta?
Kauheen vaikea päättää, kun jotkut foorumeilla haukkuvat koko paikanMuistaakseni hautausmaan ja itse Okunoin-temppelin välillä on pieni silta, jonka kohdalla mahtoi olla kielto että sillan jälkeen ei saa kuvata. Eli itse temppelialueella ei voi ottaa valokuvia, mutta sen ulkopuolllakin oli jo niin paljon kuvauskohteita, että ei ehtinyt juuri harmittelemaan.
- lonely woman
Vastaankin itse itselleni, ehkä tästä on muillekin hyötyä.
Ilman muuta Koyasan on visiitin arvoinen!
Ostin Osakasta Namban asemalta paketin noin 2800 Y:llä, johon kuuluivat edestakainen junamatka, cable car,bussimatkat perillä Koyasanilla sekä alennuskupongit museoon ja joihinkin temppeleihin. Jätin myös kaikki ylimääräiset matkatavarat säilöön Namban asemalle. JR-passilla ei pääse Koyalle.
Koyasanin nähtävyydet ehtii kiertää yhden iltapäivän aikana , en käynyt kylläkään museossa. Okunoinin hautausmaahan vierähti koko aamupäivä. Ihanne olisi tietysti kaksi yötä , varsinkin jos aikoo vaeltaa monilla siellä olevilla poluilla, mutta se tulee tyyriiksi.
Varasin singlen suoraan Eko In luostarista, meiliini vastattiin miltei heti, ja vahvistin tuloni heti ja valitsin aterioikseni kolmesta hinnasta keskimmäisen (10000 y-12000 y-15000y), ruoka oli kauniisti katettu, ja Eko Inissä se nautitaan huoneissa. Olen lihansyöjä, joten en voi todellakaan sanoa, että olisin nauttinut kasvisruoka-tofu-aterioista. Mutta olihan sekin uusi kokemus, ei siinä mittään.
Valokuvaaminen on todellakin kielletty siellä ihan perällä, pyhimmällä alueella, missä on Kukain hauta.
Toivottavasti Kukai ei pane pahakseen, vaikka otinkin ihan vahingossa valokuvia haudasta, sormi lipesi just silloin... :D
Japani on tosi viehko maa, kiersin maata yksin 4 viikkoa pikkujunilla ja express-busseilla- ja ilman Jr -passia, joka olisi vain rajoittanut vapauttani, koska olisin yrittänyt vain vimmatusti hyödyntää passia.
Silti matkakustannukset jäivät suhteellisen pieniksi, varsinkin kun saavuin Osakaan, ja lähdin Tokiosta.
Open jaw on mahdollista KLM:llä ainakin samaan edulliseen hintaan.
Ensi kesänä uudelleen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1702081
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo371465Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321154Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56902- 55846
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250814Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20792Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58713Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis198634