kun tuli sossusta kutsu tapaamiseen missä keskustellaan vanhemman asiakassuunnitelman tarpeellisuudesta. niin onkohan sossuilla joku ansa siinä, kun ei tietoa tarkoittaako toi lapsen vahempaa, vai olemassa olevaa asiakassuunnitelmaa?
olisko kellään mitään ajatusta mahdollisesti, tai samantapaista kutsua kukaan saanu?
tietämätön
2
133
Vastaukset
Lapsen vanhemmalle voidaan tarvittaessa laatia oma asiakassuunnitelma. Asia on niin uusi, koska uuden lain mukana vasta siitä tuli maininta ja koska lain noudattaminen on toteutunut todella hitaasti, ei ole vielä vastaan tullut yhtään henkilöä, jolle sellainen olisi tehty.
Periaatteessahan se kuulostaa hyvälle asialle, jos tarkkaan kirjattaisiin ylös kaikki tavoitteet ja miten tarkkaan ottaen on tarkoitus niihin pyrkiä ja minkä ajan sisällä, mutta mutta... Moni muukin asia kuulosta laissa hyvälle, mutta on eri asia, miten se käytännössä toteutetaan.
Jos laki ei toteudu, ei aina ole syy pelkästään sosiaalityöntekijöissäkään, koska he ovat ylityöllistettyjä (mm. siksi, että kuntien säästöjen takia joutuvat hoitamaan sellaisiakin asioita, jotka eivät last.suojeluun kuulu), joskus jopa ylempi taho voi ohjeistaa heitä, että lakimääräisiä tukia ei saa enää loppuvuonna käyttää yhtään jne.
Olemassa oleva suunnitelma on todennäköisesti sisällöltään vain lähinnä lapsen tilannetta koskeva.- niin se ilmeisesti
sitten tehtäisiin tuossa tapaamisessa. Muista vaatia asiakassuunnitelmaasi ihan pokkana lapsesi kotiuttamissuunnitelma.
Asiakassuunnitelma on päivitettävä vähintään kerran vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14010506
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p404070Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731428Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311386