Mahtaako kukaan posliininmaalausta harrastava osata kertoa, että onko myytävänä värillistä posliinia, johon voisi maalata. Tarkoitus olisi siis teettää itselle astiasto enkä ole löytänyt netistä muuta kun valkoista posliinia sitä varten.
Vastaukset 1
Värilliseen posliiniin maalaaminen on hankalaa, varsinkin "käyttöastioiden" kohdalla. Käsinmaalaushan poltetaan lasitteen pinnalle, kun taas "tehdasväri" on yleensä lasitteen alla. "Mustan/tumman" päälle ei siis saa näkyviin kuin muutamia erikoisvärejä, jotka taas eivät kestä "astiakäyttöä". Riippuu siis nyt vähän siitä, minkälaista kuviointia, ja minkäväriseen astiaan sen haluaisit, onnistuuko. Periaatteessa värilliseen posliiniin tummemman maalaaminen (siis ihan mistä vaan ostettuun, vaikka vaaleansiniseen astiaan) muuten onnistuu kyllä, jos vain posliini on riittävän laadukasta. Eli jos haluat esim. tehdaskuvioituun posliiniin vaikkapa nimen tai monogrammin, kyllä onnistuu.
Vähän vaikea näitä on näin lyhyesti selittää, lisätietoja voit kysellä esim. posliininmaalusliikkeistä
http://www.posliinipirtti.com/
http://www.andersmeder.fi/
http://www.naimisiin.info/haapalvelut/porcellana.html
http://www.posliinitori.fi/
jos kerrot tarkemmin "astiahaaveestasi" sp. osoitteeni löytyy galleriasivulta, jota kautta voin yrittää kertoa, onnistuuko toiveesi vai ei.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101280- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88894- 66751
- 33632
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13508- 78501