Hei!
Olemme perheen kanssa menossa SantaMariaan Huoneistohotelli Djadsal Moradiaskseen huhtikuussa. Onko kellään kokemuksia hotellista?
Tiedosta kiitollisena
Huoneistohotelli Djadsal Moradias
10
1834
Vastaukset
- Sarpukka
tsekkaa Tripadvisorin sivut, tosin englanniksi
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g482848-d663266-Reviews-Hotel_Djadsal_Holiday_Club-Santa_Maria_Sal.html - samaan hotelliin
Finnmatkat majoitti vajaat pari viikkoa sitten porukat melkein vuorokaudeksi, kun paluulento viivästyi noin 16 tuntia. Hotelli on ns all-inclusive ja toimii loma-ajaksesi ranteeseesi kiinnitettävällä muovirannekkeella.
Hotellialue on aika iso ja sieltä pääsee hyvin rannallekin. Huoneet myös isoja ja siistejä, sopivat hyvin lapsiperheillekin. Torakoita toki on, mutta niitä lienee kaikissa Salin hotelleissa. Eivät tee ihmisille mitään, mutta ovat tietty ikäviä katsella hygienisempiin oloihin tottuneille skandinaaveille. Allasalue on iso lastenaltaineen ym. Häiritsevää on kovaääninen jytämusiikki, jota nuoret allas- ja liikuntaterapeutit tunkevat joka paikkaan. Sama jytä soi nupit kaakossa melkein joka ilta hotellin pihallakin. Eli ihan rauhallinen hotelli ei ole.
All-inclusiveen ei kuulu läheskään kaikki palvelut. Kyllä sillä hyvät ja monipuoliset ateriat saa, joten lihomisvaara on ilmeinen. Sen sijaan esim surffilaudan vuokrat, massage- yms hoidot, kampaamo jne ei kuulu all-inclusiveen, vaan niistä maksat erikseen. Samoin kalliimmat juomat maksat itse. Hotellilla on hyvä ja ilmainen punttisali, mutta aukioloajat ovat rajoitettuja ja altaalta ei saa mennä uima-asussa salille, vaan sinnekin on erikseen pukeuduttava. Internetin käytöstä rahastetaan kunnolla niinkuin kaikissa Salin hotelleissa. Kännykä ttoimii jotenkin.- ^^utelias^^
kiitos vastauksista!
Hotelimme on Djadsal Moradias ei Djadsal. Hotellissamme ei ole ravintolaa, eikä baaria. Olen käynyt tutustumassa jo Tripadvisorin sivuilla tutustumassa. Olisiko joka on ollut majoituksessa juuri tässä hotellissa tietoa siitä?
Kiitos jo etukäteen! - hotellin nimi vaihtui
^^utelias^^ kirjoitti:
kiitos vastauksista!
Hotelimme on Djadsal Moradias ei Djadsal. Hotellissamme ei ole ravintolaa, eikä baaria. Olen käynyt tutustumassa jo Tripadvisorin sivuilla tutustumassa. Olisiko joka on ollut majoituksessa juuri tässä hotellissa tietoa siitä?
Kiitos jo etukäteen!Outs! Laiton väärän Djadsalin Tripadvisorin linkkiin, linkissä oli hotelli Djadsal ei siis Djadsal Moradias..
- Vastauksia odottava.kiitos
Olemme menossa marraskuun alussa Santa Mariaaan Hotelli Djadsaliin.Olemme jo hiukan varttuneenpia henkilöitä niin ei kuulosta hyvältä jos tuossa hotellissa on jatkuva häiritsevä musiikki koko ajan.Olisiko
joku ystävällinen henkilö joka on ollut kys.hotellissa tai tietää asiasta mikä on todellisuus. Olisimme kiitollisia jos voitte vastata.Musiikkia toki voi olla ,mutta ei jatkuvaa jytää aamusta iltaan. - djadja
Vastauksia odottava.kiitos kirjoitti:
Olemme menossa marraskuun alussa Santa Mariaaan Hotelli Djadsaliin.Olemme jo hiukan varttuneenpia henkilöitä niin ei kuulosta hyvältä jos tuossa hotellissa on jatkuva häiritsevä musiikki koko ajan.Olisiko
joku ystävällinen henkilö joka on ollut kys.hotellissa tai tietää asiasta mikä on todellisuus. Olisimme kiitollisia jos voitte vastata.Musiikkia toki voi olla ,mutta ei jatkuvaa jytää aamusta iltaan.Eli itsekin menossa maaliskuussa hotelli Djadsaliin (ei otsikon hotelli). Finnmatkoilta varattu ja haluaisin tietää mitä tuo all inclusive-palvelu sisältää kyseisessä hotellissa? Varmaan ruokaa 2-3 kertaa päivässä ja ruokajuoman mutta onko muuta? Ts. voiko sillä 200 eurolla ottaa paikallista olutta altaalla enemmänkin ;)
Kiitos vastauksista :)
- Cabo Verde <3
Joulun aikaan oltiin Verdellä ja alunperin Djadsal Moradiakseen piti mennä, mutta viime hetkellä tuli Finnmatkoilta ilmoitus, että uima-allas ei ole vielä valmis.
Tavattiin kuitenkin muita suomalaisia, jotka asuivat tuossa hotellissa. Heille oli luvattu, että uima-allas on valmis, mutta perillä odottikin yllätys: tyhjä uima-allas jonka pohjalla työmiehet seisoivat koko kahden viikon ajan kädet taskussa. Heillä taisi olla Kap Verdeläinen työmoraali: No Stress! ;D toivotaan, että nyt altaaseen on saatu jo vettäkin..
Muuten olivat nuo tuttavat suht tyytyväisiä hotelliin, kun saivat käyttää Djajdsalin allasaluetta. Ötököitä kuulemma oli jonkin verran..
Omasta mielestä Djadsal Moradias on hieman liian sivussa keskustasta. Ja kylässä tulisikin käytyä vain, jos sinne olisi jotain asiaa. Ranta tietysti on suht lähellä.. Itse olen tyytyväinen, että päädyttiin Turtle Bayhin, joka on aivan päinvastaisessa suunnassa. Tuli aina rannalle mennessä käveltyä keskustan läpi ja nähtyä vähän päivän menoa.. :)
Mutta toivottavasti viihdytte Kap Verdellä. Itselle tuo kahden viikon loma oli yksi parhaista koskaan, vaikka aluksi ympäristö vähän järkyttikin. Vuoden sisällä on ehdottomasti päästävä uudestaan. Kannattaa poiketa keskustassa päivittäin ja tutustua paikallisiin ihmisiin! Ovat todella sydämellistä sakkia. :D Kannattaa tutustua myös yöelämään. Kap Verdeläisten veressä on rytmi, jota on vaikea suomalaisen käsittää. Ja muistakaa oikea asenne: NO STRESS! :D- ^^utelias^^
Kiitos vastauksesta
Otamme Kap Verdeen mukaamme matkalaukullisen No Stress asennetta:-)
- käynyt siellä
ihan tavallinen hotelli mutta ei mikään paras, palvelu ei ole hirveän hyvää mutta ihan viihtyisä muuten. Kap Verde nyt on paikkana sellainen että ei siellä oikeastaan paljoa tekemistä ole...
- djadsal22
Meni näköjään viesti väärään paikkaan, joten kokeillaan uudestaan..
Eli itsekin menossa maaliskuussa hotelli Djadsaliin (ei otsikon hotelli). Finnmatkoilta varattu ja haluaisin tietää mitä tuo all inclusive-palvelu sisältää kyseisessä hotellissa? Varmaan ruokaa 2-3 kertaa päivässä ja ruokajuoman mutta onko muuta? Ts. voiko sillä 200 eurolla ottaa paikallista olutta altaalla enemmänkin ;)
Kiitos vastauksista :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899