Murrosikä

Maron

Kuinka teidän koirillanne on ilmentynyt murrosikä? Onko nähnyt ns. "mörköjä"? Onko muuttunut ajoittain "kuuroksi" eli ei kuule ei näe, vaikka huutelisi kuinka? Onko ollut valtataistelua, ja kuinka se on ilmentynyt?

5

1906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murrosikä..-

      alkoi joskus siinä 10-11 kk:den iässä, ihan yhtäkkiä. ennen käyttäytyi lenkillä hyvin ja muutenkin ok, mutta sitten alkoi remmissä vetäminen, remmirähjäys , vasten hyppiminen ym.

      meidän kohdalla tämä murros ikä samoin kuin tuli, meni vaan ohitse siinä 1 v 3 kk:ta.

      koira kuitenkin meidän kohdalla totteli koko ajan hyvin, ainoastaan tämä remmikäyttäytyminen huononi. nyt sekin on taas reilassa :)
      onneksi!

      • Rath

        Meillä myös alkoi esiintyä tuota remmirähjäystä, muuten koira tottelee melkein kuin unelma. Vieraita ihmisiä kanssa vähän kyräilee, saattaa heille haukkuakkin.
        Onko tämä todellakin vain ohimenevää? Itse olen kyllä kovasti yrittänyt kiinnittää koiran huomion aina minuun kun tulee outoja koiria ja ihmisiä. Ihmisten kanssa on alkanut sujua, mutta vieraille koirille haukkuu karvat pystyssä. Uros on nyt 8kk.


      • murrosikä..--
        Rath kirjoitti:

        Meillä myös alkoi esiintyä tuota remmirähjäystä, muuten koira tottelee melkein kuin unelma. Vieraita ihmisiä kanssa vähän kyräilee, saattaa heille haukkuakkin.
        Onko tämä todellakin vain ohimenevää? Itse olen kyllä kovasti yrittänyt kiinnittää koiran huomion aina minuun kun tulee outoja koiria ja ihmisiä. Ihmisten kanssa on alkanut sujua, mutta vieraille koirille haukkuu karvat pystyssä. Uros on nyt 8kk.

        meni ohi ihan itsestään, toki yritin koko ajan sitä kitkeä pois, mutta kiusallistahan se on, etenkin kun kyseessä iso koira, niin kaikki luulee että on agressiivinen. aikansahan se toki kesti, ja siis meilläkin tätä huonoa käytöstä oli vaan siis remmissä.

        kannattaahan sitä toki yrittää kitkeä pois, en tiedä jääkö ajan myötä kokonaan pois, koirat on niin yksilöllisiä, mutta uskoisin että ikää tullessa ainakin vähenee huomattavasti se remmi-rähinä.

        tämä oma tyttöni on muutenkin sellainen, niin meidän (etenkin tyttäremme) perään, ettei se edes "kiinnitä huomiota" muihin ihmisiin lenkeillä nykyään, on niin "aikuinen jo toinen" ;)


    • voihan murkku

      Kovinpa kuulostaa tutulta :o) Meillä sakemanni narttu nyt 1,7 kk:tta (tuli meille 7 kk:n ikäisenä ja on kiltti ja pehmyt luonteinen) ja välillä uhoilee vastaantuleville koirille..nostaa karvat pystyyn ja pomppii kohti, saattaa jopa haukahtaa (normaalisti ei juurikaan hauku ja ohittaminen on sujunut ihan hyvin)Myös tämä luulee välillä näkevänsä omiaan ja nostaa karvat pystyyn, saattaa jopa haukkua. Kokeilee hermoja välillä olemalla luupää eli ei usko vaikka on oikeasti tottelevainen koira. Ruoka ei välillä kelpaa, kotona on aika ajoin silputtuna tai purtuna milloin mitäkin työpäivän jälkeen. Kai tähän ei muu auta kuin aika ja se, että säännöistä pidetään kiinni. Ihana lutunen se muutoin on, en antaisi pois.

    • ilmenee ajoittaisena

      tottelemattomuutena, malttamattomuutena, lenkeillä kuuntelemattomuutena, tyttöjen pissien perässä venkoiluna ja ailahtelevaisuutena...

      Välillä totellaan kuin Rin Tin Tin, välillä tuosta Tinistä ei todellakaan ole tietoakaan...

      Myös on yrittäny "selkään nousulla" alistaa pariin otteeseen, mutta unohtui nopeasti, kun palautettiin poika ruotuun...

      Muulla tavoin ei ole yrittänyt vallankaappausta...

      Mörköjäkin alkuun näkyi, niille muristiin ja päristiin, mutta kun rauhassa annettiin toljotella, möröt on hävinneet...

      Poika tällä hetkellä 1v ja meillä ehkä se pahin murkkis päällänsä...

      Apuva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2491
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1413
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe