Millaisia kokemuksia WC-korokkeista teillä on ?
Pitääkö olla ehdottomasti sellainen, jossa aukko sekä edessä että takana. Ovatko olleet sopivia vanhoihinkin WC-istuimiin ? Puhdistus ja kiinnityskokemuksia ?
Kiitos vinkeistä !
WC korokkeet ?
6
3997
Vastaukset
- Omaishoitaja 12 vuotta
Minulla ainakin on ihan myönteisiä kokemuksia wc korokkeista, monen kokeilun jälkeen päädyin irralliseen malliin, koroke laitetaan Wc istuimen päälle ja kiinnitetään sellaisilla ns koukuilla, ei tarvitse tehdä mitään muutoksia ja on helppo laittaa ja ottaa pois kun ei tarvitse. Väri vaihtoehdotkin ovat aika hyvät mutta perus väri on yleensä valkoinen.
- TuuliTuu
Kiitos kommenteistasi, kysyisin vielä, mistä olet ostanut omasi ? Olen selaillut nettisivuja ja sieltä löytyy erimerkkisiä, mutta olis varmaan hyvä nähdä luonnossa eli tiedäkö, olisiko mahdollisesti pääkaupaunkiseudulla jotain erikoisliikettä, jossa voisi käydä tutustumassa ?
Hyvää jatkoa Sinulle ! - Omaishoitaja 12 vuotta
TuuliTuu kirjoitti:
Kiitos kommenteistasi, kysyisin vielä, mistä olet ostanut omasi ? Olen selaillut nettisivuja ja sieltä löytyy erimerkkisiä, mutta olis varmaan hyvä nähdä luonnossa eli tiedäkö, olisiko mahdollisesti pääkaupaunkiseudulla jotain erikoisliikettä, jossa voisi käydä tutustumassa ?
Hyvää jatkoa Sinulle !Respectan jne sivuja ja loppujenlopuksi hommasin korokkeen respectalta, en tosin tiedä onko heillä mahdollista esim käydä tutustumassa ja katselemassa eri vaihtoehtoja mutta uskoisin että on, toinen vaihtoehto tietenkin on että kysyisi oman paikkakunnan terveyskeskuksesta tai vastaavasta olisiko heillä jotain, ja jos ei ole niin ainakin saattaisivat osata neuvoa eteenpäin. Itse kävin kysymässä ja olisin saanut pitkäaikais lainaan samankaltaisen korokkeen jonka ostin respectalta mutta en sitä ottanut kuitenkaan.
- omaishoitaja minäkin
Omaishoitaja 12 vuotta kirjoitti:
Respectan jne sivuja ja loppujenlopuksi hommasin korokkeen respectalta, en tosin tiedä onko heillä mahdollista esim käydä tutustumassa ja katselemassa eri vaihtoehtoja mutta uskoisin että on, toinen vaihtoehto tietenkin on että kysyisi oman paikkakunnan terveyskeskuksesta tai vastaavasta olisiko heillä jotain, ja jos ei ole niin ainakin saattaisivat osata neuvoa eteenpäin. Itse kävin kysymässä ja olisin saanut pitkäaikais lainaan samankaltaisen korokkeen jonka ostin respectalta mutta en sitä ottanut kuitenkaan.
Meillä on ihan tavallinen valkoinen koroke jonka saimme apuvälinekeskuksesta lainaan samalla kun kävivät kartoittamassa muidenkin apuvälineiden tarpeen ja sitten toivat sieltä kaikki yhdellä kertaa ihan pyörätuolia myöten.
- 13 vuotta
TuuliTuu kirjoitti:
Kiitos kommenteistasi, kysyisin vielä, mistä olet ostanut omasi ? Olen selaillut nettisivuja ja sieltä löytyy erimerkkisiä, mutta olis varmaan hyvä nähdä luonnossa eli tiedäkö, olisiko mahdollisesti pääkaupaunkiseudulla jotain erikoisliikettä, jossa voisi käydä tutustumassa ?
Hyvää jatkoa Sinulle !Minulla on ollut 13 vuotta lainassa sellainen korotus. Ei mulla ole mitään aukkoa, eikä se mulle ole edes tarpeellinenkaan.
Kun tavalliseen vessaan menee, tuntuu että pöntön reuna on lattialla. Ei tulsi mitään tavallisen matalan pöntön kanssa. Asuntoautossa on luonnostaankin jo korkea pönttö, joten omavaraisuus takaa selviämisen. - 200cmkyykky
13 vuotta kirjoitti:
Minulla on ollut 13 vuotta lainassa sellainen korotus. Ei mulla ole mitään aukkoa, eikä se mulle ole edes tarpeellinenkaan.
Kun tavalliseen vessaan menee, tuntuu että pöntön reuna on lattialla. Ei tulsi mitään tavallisen matalan pöntön kanssa. Asuntoautossa on luonnostaankin jo korkea pönttö, joten omavaraisuus takaa selviämisen.Mikähän siinä on, että nykyään wc-pöntöt tunnutaan tekevän lyhyille aasialaisille ihmisille eikä pitkille suomalaisille täällä suomessakin? Sitten myydään kalliilla lisäosia, painorajallisia korottimia ja kahvoja, varsinkin kahvat joista saa tukea nousuun ovat pahasti ylihinnoiteltuja.
Vanhat Arabian wc-pöntöt olivat oikein hyviä ja korkeitakin, nykyään joutuu olemaan kuin riu'ulla kyykkypaskilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1616462
- 521872
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes441600- 541132
Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.3271059Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se49999Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l13960Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni79908Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <384908Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä14897