Kaasukiuas??

Tarkoitus tehdä nestekaasukiuas pieneen saunaan. Rengaspoltin sisään ja silleen. Mistä löytyis piirustuksia kiukaista?
1910523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

esim. näiltä saa kaasukiukaita Hollannista kun googlettaa.

saunacity.nl

Äänestä

Savusaunani sytytän kaasulla , ei tarvii tervaksia eikä tuohta .
Poltin tulipesässä n 5- 10 min .
Mielessäni on ollut lämmittää koko hoito kaasulla , silloin sauna olisi heti käyttövalmis kun polttimon sammuttaa .
Minullakin Rengaspoltin ( Sahtintekoa varten hankittu).
Kyllä tulee kokeiltavaksi.

Mitähän Savusaunaseuran Maisterit tuosta touhusta sanovat.

Äänestä
  • Ei ne mitään sano, poistuessaan takavasemmalle puistelevat päätä mennessään. Mieltymys kaasun hajuun viittaa päihderiippuvaisuteen. Pysy jatkossa ihan siinä sahdin keitossa. Ei ihan niin kauheeta krapulaa saa aikaiseksi verrattuna saunailtaan "kaasussa". Voi olla että päätä hiukan särkee kaasuannoksen jälkeen? Yleensä tyypit jotka avaa kaasuhanat ovat jo pahasti luovuttaneet elämisen suhteen..

    Äänestä

  • Hyötysuhde , ei mitään mene hukkaan .
    Lämmityksenjälkeen kunnon tuuletus.

    Äänestä

  • korkea kirjoitti:

    Hyötysuhde , ei mitään mene hukkaan .
    Lämmityksenjälkeen kunnon tuuletus.

    Viikko vai kaks? Mitä jos lämmityksen jälkeen heittäisit palavan tulitikun saunaan ja ovi nopeesti kiinni. Ei haisis kaasu vaan aidon savusaunan tuoksut. Todella korkea hyötysuhde pienellä jälkipoltolla?

    Mitä jos siirtyisit svedu tyylillä saunomaan? Vielä korkeampi hyötysuhde kun saa unohtaa koko lämmityksen..

    Äänestä

noi kaasukiukaat on tulevaisuus

Äänestä
  • Suomessa on valmistettu kaasukiukaita jo 60-70 lukujen vaihtessa!!!

    Äänestä

kysyppä sotahistorian laitokselta . tai käy ausvitsis katsomassa kaasua saunaan joo

Äänestä

Olen kerran käynyt hesassa rivitaloyhtiön kaasusaunassa. Kiuas näytti normaalilta kivikasalta. Toimi tietenkin ok, eihän kivet tiedä, millä ne on lämmitetty.

Jotenkin oletan, että kaasukiuas on kertalämmitteinen, en tiedä.

Noin rakentelun kannalta aattelisin, että putkitusten pitää olla kuparia. Haloo, kumiletkuja tulipesässä....

Pelle peloton kyllä osaa väsätä kiukaan ilman mallipiirustuksiakin. Vaan riittääkö aivokapsiteettisi suunittelemiseen, se eri asia.

Äänestä
  • energiaa säästyypi huolella
    eipä tule sähkölaskua..

    Äänestä

  • täydellistä ... kirjoitti:

    energiaa säästyypi huolella
    eipä tule sähkölaskua..

    1970 luvulla saunoin tektiili-D-insinöörin kanssa , kun saunaan oli tullut 70 astetta hän meni ottamaan löylyjä .
    Yleensä olimme tuolla saunoessa odottaneet jotta lämpö saunassa olisi 100 astetta.
    Hän puolusteli sillä jotta ihmisen nahka kestää vaan 76 astetta .
    Nyttenhän Ikisaunassa saadaan tuollaiset löylyt.
    Sähköinen Ikikiuas on ja pysyy markkinoilla , puuIki katoaa .

    Äänestä

  • kyllä hyötysuhde ratkasee kirjoitti:

    1970 luvulla saunoin tektiili-D-insinöörin kanssa , kun saunaan oli tullut 70 astetta hän meni ottamaan löylyjä .
    Yleensä olimme tuolla saunoessa odottaneet jotta lämpö saunassa olisi 100 astetta.
    Hän puolusteli sillä jotta ihmisen nahka kestää vaan 76 astetta .
    Nyttenhän Ikisaunassa saadaan tuollaiset löylyt.
    Sähköinen Ikikiuas on ja pysyy markkinoilla , puuIki katoaa .

    Saunapalsta ja sähkökiukaat? Sauna, saunominen ja saunomisen hyötysuhde! Kuka on niin pahasti häiriintynyt että punnitsee tai mittaa saunomiseen käytetyn puumäärän?!?!?!?!?

    Äänestä

  • S- kiukaalle

    Äänestä

Minulla savusaunakiuas ja kokeilin lämmittää kaasupolttimella , oli liian pieni teho 2000 g / h joten piti lämmittää 3 h .
Kun menin saunaan 5 min tuuletuksen jälkeen niin lömpö 50 , mutta kun heitin vettä kiukaalle n 1 l niin jo korvia poltti ( tuli Iki saunan löylyt)
Luultavasti noita polttimia on tehokkaampia . Pitäisi olla ainakin 2000g / h jotta olisin tyytyväinen .
Savusaunaa voisi ainakin jokatoinenkerta lämmittää kaasulla .

Äänestä
  • Saunomiseen kuuluu yhtenä osana lämmitysjutut vedenkantoineen jne. Sitte on ne tyypit jotka teettää duunit muilla tai vääntävät napista saunan lämpeämään. Laiska tekee suurenkin työn jos välttyy työn tekemiseltä jatkossa. Selityksiä kyllä löytyy ja jos ei löydy, ne keksitään.

    Äänestä

  • loose handless kirjoitti:

    Saunomiseen kuuluu yhtenä osana lämmitysjutut vedenkantoineen jne. Sitte on ne tyypit jotka teettää duunit muilla tai vääntävät napista saunan lämpeämään. Laiska tekee suurenkin työn jos välttyy työn tekemiseltä jatkossa. Selityksiä kyllä löytyy ja jos ei löydy, ne keksitään.

    Kehitys kehittyy ,

    Äänestä

  • jonkun täytyy olla eka kirjoitti:

    Kehitys kehittyy ,

    Kehitys kehittyy? No kun kerta saunapalstalla ollaan, herää kysymys miten loistava keksintö oli jatkuvalämmitteinen peltiflodja kertalämmitteisen jälkeen? Joo joo, nopeeta on mutta kyllä Suomalainen sauna menetti paljon kehityksen "ansiosta".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


TNTN kirjoitti:

Tarkoitus tehdä nestekaasukiuas pieneen saunaan. Rengaspoltin sisään ja silleen. Mistä löytyis piirustuksia kiukaista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu