Kokemuksia kuumaliimapistooleista? Sinooperissa myytävien pistooleiden hinta/laatu- suhde? Meneekö "tukkoon", jos liimapatruuna on pitkän aikaa pistoolissa käyttämättä?
kuumaliimapistooli
14
19340
Vastaukset
- tonttu
Itselläni on hetken mielenjohteesta ostettu Sinooperin kuumaliimapistooli, ja jälkikäteen havaitsin, että niitä saa muualta paljon halvemmalla. Esim. rautakaupoista kannattaa katsoa - myynnissä on ihan samoja kuin Sinooperissa. Enkä usko muutenkaan laaduissa olevan kovin paljon eroa.
Itse käytän pistoolia ehkä pari kertaa vuodessa, eikä tukkeutumista ole ilmennyt. Liima sulaa nimenomaan pistoolin kärjestä, joten vaikka siihen jokin kökkärä olisi jäänyt, ei se tukkoon mene. - Sarah
Tiimari myy kuumaliimapistooleita ja siihen liimapatruunoita.Olen ollut tyytyväinen, monia juttuja on tullut liimattua ja paljon käytettyä.
- susa
Hankin omani rautakaupan tarjouksesta vuosia sitten ja hyvin on toiminut. Olen sitä käyttänyt paljon ja moneen systeemiin.
Pistoolissani on paksut liimapuikot, joita saa aika usein jostain tarjouksesta. Viimeksi ostin pitkiä puikkoja Lidlistä ja ne olivat lähes ilmaisia.
Kapeita en ole nänyt tarjouksessa, voi olla että en ole nähnyt kiksi, että tarvitse niitä.- Leena
Olen käyttänyt pistoolia useita vuosia ja hyväksi todennut.Tosi juttu pistoolin saa halvemmalla muualta kuin sinooperista ja myöskin liimapatruunoiden hintoja kannattaa vertailla:))
Isompi pistooli mihin menee paksummat puikot on todella hankala siinähän ei ole liipasinta joten liimapuikkoa joutuu työntämään peukalolla. Paljon liimatessa on tosi tuhraamista:))
- susa
Mulla on kaksikin kuumaliimapistoolia, joihin menee paksut liimapuikot ja molemmissa pistooleissa on liipasin.
- liimatte..
Mitä liimaatta noilla liimapistooliliimoilla.
Joulupaketin teossa lienee hyvä, mutta mitä muuta...?- minna
Itse olen ostanut kuumaliimapistoolin Biltemasta ja hyväksi olen todennut. Samasta paikkaa saa myös halvalla irto liimapuikkoja.
Itse käytän kaikenlaisissa askarteluissa missä ei jaksa odottaa erikeperin kuivumista. Melkein aluksi suosittelisin pienempää, helpompi käyttää. - tööttö
minna kirjoitti:
Itse olen ostanut kuumaliimapistoolin Biltemasta ja hyväksi olen todennut. Samasta paikkaa saa myös halvalla irto liimapuikkoja.
Itse käytän kaikenlaisissa askarteluissa missä ei jaksa odottaa erikeperin kuivumista. Melkein aluksi suosittelisin pienempää, helpompi käyttää.En oo ennen tajunnutkaan sitä jujua.
- Eri Keepper
tööttö kirjoitti:
En oo ennen tajunnutkaan sitä jujua.
Ja sen kyllä huomaa.
Sulla taitaa olla liimat aivoissa. - Askartelia
Minulla ei tuollaista pistoolia ole, mutta haluaisin hankkia. Sille tulisi käyttöä. Teen usein esim. Synttäri lahjat itse ja siinähän sitä liimailua tulee. Kaikkea pikku sälää on myös kiva näperrellä. Kerran keittiön kaappeihin tein koristeita erikeeppirillä. Että taidan lähteä ostoksille...
- Anonyymi
"Mitä liimaatta noilla liimapistooliliimoilla.
Joulupaketin teossa lienee hyvä, mutta mitä muuta...?"
Ei kuumaliima ole hyvää oikein mihinkään. Jotain pahvipakkauksia sillä ehkä saa vähän pysymään koossa mutta ei se nyt oikein varsinaisesti liimaa ole, ehkä sinitarran kanssa vähän samaa kategoriaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Mitä liimaatta noilla liimapistooliliimoilla.
Joulupaketin teossa lienee hyvä, mutta mitä muuta...?"
Ei kuumaliima ole hyvää oikein mihinkään. Jotain pahvipakkauksia sillä ehkä saa vähän pysymään koossa mutta ei se nyt oikein varsinaisesti liimaa ole, ehkä sinitarran kanssa vähän samaa kategoriaa.Itse taas olen sitä, mieltä että se käy vaikka mihin... kuivuu nopeasti ja on todella vahva. Erikeerpeillä läträäminen ei kiinostaa enää olenkaan. Kaikenlaisen askarteluun, erilaisten juttujen korjaukseen, floristikkaan jne jne. Esim lapsen pikkunukeille tehtiin vaatteitakin niin, että kuumaliimalla laitettiin esim kiinitystarrat ja koristeet, kun omeplu pienissä jutuissa oli haastava. Kannataa kokeilla!
- kätevätkädet
Yli 10 vuotta ollut jo käytössä Biltemasta ostettu pistooli ja hyvin on toiminut, eilen viimeksi käytin ja useamman liimapuikon verran kun isompaa kranssia väsäsin....
- Anonyymi
Jep hyvä kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271904
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561246Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521131Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet42837Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798