kuumaliimapistooli

alt

Kokemuksia kuumaliimapistooleista? Sinooperissa myytävien pistooleiden hinta/laatu- suhde? Meneekö "tukkoon", jos liimapatruuna on pitkän aikaa pistoolissa käyttämättä?

14

19749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tonttu

      Itselläni on hetken mielenjohteesta ostettu Sinooperin kuumaliimapistooli, ja jälkikäteen havaitsin, että niitä saa muualta paljon halvemmalla. Esim. rautakaupoista kannattaa katsoa - myynnissä on ihan samoja kuin Sinooperissa. Enkä usko muutenkaan laaduissa olevan kovin paljon eroa.

      Itse käytän pistoolia ehkä pari kertaa vuodessa, eikä tukkeutumista ole ilmennyt. Liima sulaa nimenomaan pistoolin kärjestä, joten vaikka siihen jokin kökkärä olisi jäänyt, ei se tukkoon mene.

    • Sarah

      Tiimari myy kuumaliimapistooleita ja siihen liimapatruunoita.Olen ollut tyytyväinen, monia juttuja on tullut liimattua ja paljon käytettyä.

    • susa

      Hankin omani rautakaupan tarjouksesta vuosia sitten ja hyvin on toiminut. Olen sitä käyttänyt paljon ja moneen systeemiin.

      Pistoolissani on paksut liimapuikot, joita saa aika usein jostain tarjouksesta. Viimeksi ostin pitkiä puikkoja Lidlistä ja ne olivat lähes ilmaisia.

      Kapeita en ole nänyt tarjouksessa, voi olla että en ole nähnyt kiksi, että tarvitse niitä.

      • Leena

        Olen käyttänyt pistoolia useita vuosia ja hyväksi todennut.Tosi juttu pistoolin saa halvemmalla muualta kuin sinooperista ja myöskin liimapatruunoiden hintoja kannattaa vertailla:))
        Isompi pistooli mihin menee paksummat puikot on todella hankala siinähän ei ole liipasinta joten liimapuikkoa joutuu työntämään peukalolla. Paljon liimatessa on tosi tuhraamista:))


    • susa

      Mulla on kaksikin kuumaliimapistoolia, joihin menee paksut liimapuikot ja molemmissa pistooleissa on liipasin.

    • liimatte..

      Mitä liimaatta noilla liimapistooliliimoilla.
      Joulupaketin teossa lienee hyvä, mutta mitä muuta...?

      • minna

        Itse olen ostanut kuumaliimapistoolin Biltemasta ja hyväksi olen todennut. Samasta paikkaa saa myös halvalla irto liimapuikkoja.

        Itse käytän kaikenlaisissa askarteluissa missä ei jaksa odottaa erikeperin kuivumista. Melkein aluksi suosittelisin pienempää, helpompi käyttää.


      • tööttö
        minna kirjoitti:

        Itse olen ostanut kuumaliimapistoolin Biltemasta ja hyväksi olen todennut. Samasta paikkaa saa myös halvalla irto liimapuikkoja.

        Itse käytän kaikenlaisissa askarteluissa missä ei jaksa odottaa erikeperin kuivumista. Melkein aluksi suosittelisin pienempää, helpompi käyttää.

        En oo ennen tajunnutkaan sitä jujua.


      • Eri Keepper
        tööttö kirjoitti:

        En oo ennen tajunnutkaan sitä jujua.

        Ja sen kyllä huomaa.
        Sulla taitaa olla liimat aivoissa.


      • Askartelia

        Minulla ei tuollaista pistoolia ole, mutta haluaisin hankkia. Sille tulisi käyttöä. Teen usein esim. Synttäri lahjat itse ja siinähän sitä liimailua tulee. Kaikkea pikku sälää on myös kiva näperrellä. Kerran keittiön kaappeihin tein koristeita erikeeppirillä. Että taidan lähteä ostoksille...


      • Anonyymi

        "Mitä liimaatta noilla liimapistooliliimoilla.
        Joulupaketin teossa lienee hyvä, mutta mitä muuta...?"

        Ei kuumaliima ole hyvää oikein mihinkään. Jotain pahvipakkauksia sillä ehkä saa vähän pysymään koossa mutta ei se nyt oikein varsinaisesti liimaa ole, ehkä sinitarran kanssa vähän samaa kategoriaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Mitä liimaatta noilla liimapistooliliimoilla.
        Joulupaketin teossa lienee hyvä, mutta mitä muuta...?"

        Ei kuumaliima ole hyvää oikein mihinkään. Jotain pahvipakkauksia sillä ehkä saa vähän pysymään koossa mutta ei se nyt oikein varsinaisesti liimaa ole, ehkä sinitarran kanssa vähän samaa kategoriaa.

        Itse taas olen sitä, mieltä että se käy vaikka mihin... kuivuu nopeasti ja on todella vahva. Erikeerpeillä läträäminen ei kiinostaa enää olenkaan. Kaikenlaisen askarteluun, erilaisten juttujen korjaukseen, floristikkaan jne jne. Esim lapsen pikkunukeille tehtiin vaatteitakin niin, että kuumaliimalla laitettiin esim kiinitystarrat ja koristeet, kun omeplu pienissä jutuissa oli haastava. Kannataa kokeilla!


    • kätevätkädet

      Yli 10 vuotta ollut jo käytössä Biltemasta ostettu pistooli ja hyvin on toiminut, eilen viimeksi käytin ja useamman liimapuikon verran kun isompaa kranssia väsäsin....

    • Anonyymi

      Jep hyvä kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      76
      5405
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2925
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      123
      2313
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1955
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1800
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      294
      1396
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      65
      1331
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1274
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1150
    Aihe