Mikä on?

-vikaa?-

Kun meidän n.5kk vanha tyttö kissa syö kun pieni sika. Söisi varmaan itsensä hengiltä jos siihen olisi mahdollisuus.Madoista tuskin johtuu kun on matolääkitykset kunnossa.

3

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Jos pentu on kotoisin suuresta pentueesta ja joutunut vähän kilpailemaan ruuasta, voi jäädä "ahneus" päälle.

      Meidän penikka hotki ja lomotti vuotiaaksi kaiken ruuan minkä irti sai, sittemmin vähän rauhoittui. Usein sai pikkuhotko syödä vessassa suljetun oven takana, että muutkin sai syödäkseen, jos ei ehtinyt vieressä istua ja vahtia.

      Kannattaa antaa usein pikkuaterioita, niin huomaa, että ruokaa tulee, eikä se lopu.

    • Janhenia

      samanlainen ahne. Sera varasti kaiken mahdollisen ruuan pienempänä, yllätettynä toisen ruuan luota pakoon säntäämisen sijaan alkoi ahmimaan ruokaa niin nopeasti kuin pystyi. Pikkuhiljaa se siitä helpottui, kyllähän tuolle edelleen ruoka maittaa, mutta ei ollenkaan samoissa määrin kuin pentuna. Joten kyllä se siitä helpottaa :)

      • -.......-

        hyvä että ei ole mitään vakavampaa...ehdin jo pelästyä :D meillä oli koira jolla oli sama,näytti siltä että ihan kun ei olisi ikinä ruokaa nähnytkään :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2742
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      17
      2291
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      46
      1875
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1443
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1163
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1063
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      948
    Aihe