Nyt kun ko. ohjelman sisältö on tuoreessa muistissa on syytä mainita lentoasematyöntekijänä omat kommentit ohjelman annista! Kun Finavian Helsinki-Vantaan lentoasemajohtajalta (Pystynen) kysyttiin "vastaavatko kentän tilat nykypäivän vaatimuksia" vastaus oli, että kyllä tilat täällä riittävät. Pystyseltä pääsi tässä kohtaa kyllä todella suuri sammakko suusta nimittäin jokainen kentällä työskentelevä tietää, ettei tilankäyttö ole lähelläkään tämänpäivän vaatimuksia!
Kaikki ohjelman katsojat tajusivat varmasti myös miksei ohjelman tekijöitä päästetty matkatavaroidenkäsittely aulaan kuvaamaan! Sisätiloissa se varsinainen kaaos iskee, kun aamu -ja iltapäivän ruuhkahuiput ovat kiivaimmillaan.
Northport Oy:tä edustaneen "Transitvastaavan" (mahtava titteli:) artikulaatio oli lisäksi todella järkyttävää ja suurin osa katsojista alkoikin epäilemään onko tämän henkilön äidinkieli joku muu kuin Suomi!
Kuten kaikki täällä työskentelevät saattoivatkin arvata, niin jälleen kerran MOT:n dokumentti oli todellinen "läpihuuto juttu" / "pintaraapaisu".
Lopuksi kehottaisin johtaja Pystystä piipahtamaan ruuhkahuippujen aikana esimerkiksi matkatavaroiden käsittelytiloissa. Vai miten tämä suuri mies selittää useiden tuntien matkatavaroiden odotusajat, joita kohtaamme joka viikonloppu???
Pari sanaa tuosta MOT:n ohjelmasta (Maailman paras lentokenttä))
5
2110
Vastaukset
- sinunkin kannattaisi
Eiköhän sinunkin kannattaisi käydä jossain ulkomailla katsastamassa, mitä ne todelliset kaaokset on. Aika pientä se näpertäminen tuolla Vantaalla on.
- PERSE
Se totuus taas tulikin, "mis niit Ryssii sit on et pääse ampuma?"..."no niin, kuulkaa pojat, älä hyvä mies huua nii kovvaa, hyö lähteet pois ku kuulee et sie oot tullu tänne".MOT:in pojat ja tytöthän aivan masentuu kun ovat kallista koneistoa liikuttaneet aivan turhan vuoksi, olisivat vaan lähteneet ulkomaille raportoimaan "tosi"-ongelmista. Itse ohjelman katsoneena kyllä vähäisellä älyllänikin ymmärsin, viimeistään siinä vaiheessa kun toimittajien pääsyä rajoitettiin että tässä on taas yksi kuva tämän päivän työelämästä, no pääasia että Mikael Lilius saa ensi kesänä uuden purjeveneen, aika kätevää, ei tarvii käyttää myrkkymaaleja eikä skrapata näkinkenkiä.
- on muuten
PERSE kirjoitti:
Se totuus taas tulikin, "mis niit Ryssii sit on et pääse ampuma?"..."no niin, kuulkaa pojat, älä hyvä mies huua nii kovvaa, hyö lähteet pois ku kuulee et sie oot tullu tänne".MOT:in pojat ja tytöthän aivan masentuu kun ovat kallista koneistoa liikuttaneet aivan turhan vuoksi, olisivat vaan lähteneet ulkomaille raportoimaan "tosi"-ongelmista. Itse ohjelman katsoneena kyllä vähäisellä älyllänikin ymmärsin, viimeistään siinä vaiheessa kun toimittajien pääsyä rajoitettiin että tässä on taas yksi kuva tämän päivän työelämästä, no pääasia että Mikael Lilius saa ensi kesänä uuden purjeveneen, aika kätevää, ei tarvii käyttää myrkkymaaleja eikä skrapata näkinkenkiä.
liliuksen hengenheimolainen. Kaveri on tyyliltään ja tavoiltaan amerikkalaisempi kuin amerikkalaiset itse.
- mitä sitten
Miten tutkit ja perustelet sanat:suurin osa katsojista.Haastattelitko kaikki katsojat ? ja mitä sitten jos vaikka jonkun äidinkieli olisikin muu kuin suomi. Onko se kiellettyä. Lentoasemalla nimimerkkisiivousfirmankin työntekijöistä aika monen äidinkieli on muu kuin suomenkieli, ja se on vaan ihan hyvä juttu.
- PERSE
Kerroppa sinä sitten todellista faktaa aiheesta, jäämme mielenkiinnolla odottamaan, se on aivan saatanan sama puhuuko joku vaikka Swahilia jos asiat hoidetaan ja ihmisiä kohdellaan myös ns.asiallisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1493969Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso123531Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai492957Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122932Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1442541- 522241
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist161488"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1051446Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es631324Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t381189