Järki mukaan

Kate

Yleensä teollisuudessa puhutaan että asiallinen kate millä tuotteita myydään voisi olla 15 - 20%.
Tämän mukaan uusissa asunnoissa on ilmaa 30 - 50%. Vanhoissa tietysti vielä härskimpi tilanne.
Kysykää myyjältä omakustannushintaa myytävänä olevalle uudelle kohteelle. Ei varmasti osaa vastata on sen verran asiat asuntomarkkinoilla pielessä. Rakennusliike tämän kyllä tietäisi jos vähäänkään on kirjanpito kohillaan.

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...tai halut

      Teollisuuden tuotteiden katteita ei voi verrata asuntokauppaan.
      50% on varmasti lähellä totuutta, mikä on kate asuntojen hinnoissa tänäpäivänä.

      Mitä väliä sillä on, mitkä ovat rakennuskustannukset myytävässä kohteessa? Jos sen joku haluaa sillä hinnalla ostaa, mikä pyyntinä on, ostakoon.
      Jos ei halua maksaa lähes sitä mitä pyydetään, lopputuloksen tiedät.
      Älä osta, asu vuokralla.
      Samaa kansanliikettä voisi alkaa ajamaan vaikka bensan hinnoissa. Niin kauan kuin kauppa käy, on helppo pyytää mitä uskomattomampia hintoja.

    • tähän astihan päätökset

      on tehty tunteella KUN MINÄ HALUAN TÄMÄN, MAKSOI MITÄ MAKSOI... olisihan se hauska, jos järki palaisi markkinoille, olisi näin järki-ihmisen helpompaa toimia. Maksettaisi vain sen verran, kuin on järkevää jne. Eikä lainojakaan mitoitettaisi 30 vuodelle ... Nyky muodossaan asunnonostossa on aika vähän jos ollenkaan järkeä. Paremman hyödyn saa sijoittamalla rahansa muualle.

      • Kokenut konkari

        Asuntojen hintakuplan ainoa syy on pankkien keksimät 25 - 30v maksuajat. 12 v maksuajoilla olisi hinnat 50% alempana. Pankki rahoittaa rakentajan, pankki myy kohteen ja lopuksi pankki rahoittaa ostajan. Kovaa bisnestä. Nyt vaan alkaa seinä tulla vastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      145
      10820
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      41
      4135
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3612
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2664
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1582
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1577
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      74
      1435
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1396
    Aihe