Onko tietoa (kun ei poliisilla tunnu olevan) että kuinka käy usa viisumin, kun passi vanhenee, mutta siinä oleva usa viisumi ei vielä vuoteen? On kahta tietoa; toiset sanoo että viisumi menee samalla, toiset että viisumi toimii vielä..?
Passi vanhenee, viisumi ei
9
2032
Vastaukset
- thai
Tällaisessa tapauksessa poliisilta voi pyytää että saa pitää vanhan passin. Sitten matkalle mukaan vanha ja uusi passi niin viisumi ja passi on molemmat mukana. Viisumin ei tarvitse olla fyysisesti kiinnitettynä uuteen passiin mutta sitä ei saa irroittaa vanhastakaan.
- kysyä...
...vielä Yhdysvaltojen lähetystöstä, he tietävtä varmasti, poliisihan ei voi tietää kaikkien maiden viisumikäytäntöjä enkä 100% luottaisi keskustelupalstojen tietoihinkaan noin tärkeässä asiassa. Ikävää, jos vasta matkaan lähtiessä saat tietää, että viisumi ei olekaan voimassa.
http://finland.usembassy.gov/root/finnish/home/about-us.html - näin on
sillä viisumi ei voi olla voimassa pidempaa kuin psssi. Menee kumpikin uusiksi.
- vatuli
Kiitoset "kysya.." linkkivinkistä. @state.gov vastasi nopeasti, että kyllä käy, eli voi matkustaa kahdella passilla; vanhalla, jossa viisumi voimassa ja uudella passilla.
- muija maalta
Siis mista sait vastauksen, etta voi matkustaa kahdella eri passilla Samaa nimittain tassa mietin, etta miten kay, kun passi vanhenee ennen viiden vuoden viisumia
- matkailija-x
muija maalta kirjoitti:
Siis mista sait vastauksen, etta voi matkustaa kahdella eri passilla Samaa nimittain tassa mietin, etta miten kay, kun passi vanhenee ennen viiden vuoden viisumia
Tässä ketjussa oli linkki Yhdysvaltojen suurlähetysötn sivuille, siellä on passitietoa ja yhteystiedot lisäkysymyksille. Kannattaa tosiaan tarkistaa viranomaisilta kuinka toimia, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
http://finland.usembassy.gov/root/finnish/home/about-us .html - -IK
matkailija-x kirjoitti:
Tässä ketjussa oli linkki Yhdysvaltojen suurlähetysötn sivuille, siellä on passitietoa ja yhteystiedot lisäkysymyksille. Kannattaa tosiaan tarkistaa viranomaisilta kuinka toimia, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
http://finland.usembassy.gov/root/finnish/home/about-us .htmlMikähän lienee nykytilanne?
Passithan on 5 vuoden passeja ja vanha otettiin pois.
Nyt nykyisessä 10 vuoden viisuni ja passi vanhenee vuoden päästä.
Sinänsä absurdi tilanne...
-IK - TKUTKU
-IK kirjoitti:
Mikähän lienee nykytilanne?
Passithan on 5 vuoden passeja ja vanha otettiin pois.
Nyt nykyisessä 10 vuoden viisuni ja passi vanhenee vuoden päästä.
Sinänsä absurdi tilanne...
-IKEi vanhene viisumi passin mukana.
Itse olen jo muutaman kerran mennyt Jenkkeihin uuden passin ja vanhan passin viisumin yhdistelmalla. Ei ollut mitaan ongelmia, ja viisumissa on viela muutama vuosi jaljella.
- mitenkä
viisumi vanheni jenkeissä ollessani.Apua mitä teen?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1134782Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293483No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452410- 501538
- 361473
- 391299
- 141192
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv221154- 271078
- 1651069