Löysin kyseisen kameran paikallisesta valokuvausliikkeestä. Siinä on mukana Nikonin 35 mm:n objektiivi. Paljonko kannattas maksaa? Mikähän mahtaa olla valotusaika, kun käytetään automaattisalamaa.
Nikon FM2
Arttu
31551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vanha kunnon patarautamalli, lyhin valotusaika 1/4000 ja X-täsmäys 1/250s.Nykyinen Nikon FM 3 maksaa runko noin 1000 euroa, joten hintaa saattaa tuoll olla 300-400 euroa ainakin, mukana kun on laadukas kiinteäpolttovälinen.Jos on tosi harrastaja, niin on varsi oivallinen peli, kestää isältä pojalle.Tuo salamatäsmäysaika on todella hyvä, voi käyttää täytesalamaa ihan päivänvalossa.Kannattaa katsoa Kamera-lehdestä käytettyjen hintoja ja vertailla, myös pieni tinkiminen myös kannattaa, ei noilla filkkakameroilla ole ostajakuntana enäää kuin tosiharrastajat, jotka ottavat kuvia tosissaan, eivät näppäile puolihuolimattomasti kuten 90% digikuvaajista.
Mulla oli myös kyseinen malli, ja hyvä oli. Jos vain harrastuksekseni kuvaisin, niin sillä kuvaisin. Myin pois 250 eurolla.
Salamatäsmäysaika oli omassani vain 1/200 sek, vanhinta mallia FM2 kun oli. Uudemmissa on 1/250 sek.
Siihen kannattais ostaa moottoriperä MD-12, kuvausote paljon parempi vaikka kuvais vain käsiviritteisenäkin.
Tuo salama-aika on siis min. aika. Kyllä salamalla voi otaa vaikka sekunnilla.