Hesassa tanssiravintoloita

Tanssijamies aikanaan

Elämä heitti kakkoskierrokselle ja tekisi mieli elvyttää muinaista tanssahteluharrastetta - näköjään vaan tipahtanut kuvioista pahasti.

Manalassa oli aikoinaan yötanssit perjantaisin, vaan ei näyttänyt olevan enää. Menohan oli joillakin humalaista, mutta taitaviakin tanssijoita riitti.

Eli mihinkäs tällaisen alle nelikymppisen kannattaisi suunnata. Lavoja kohtaan hiukan rimakauhua, kun kuitenkin vuosien ajan tanssit rajoittuneet tuttavien häihin..

8

1296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Monalisa -70

      Hei!

      Sama ongelma, hyvä tanssipaikka hakusessa.

      Itse olen käynyt tanssimassa muutaman kerran Vanhan Kellarissa, siellä on taatusti hyvää ja aitoa tanssimusiikkia. Kävijäkunta on hieman iäkkäämpää näin alle nelikymppisen silmin katsottuna, jos hakee muutakin kuin tanssiseuraa. Oikein hyvä tanssipaikka.

      Kuulin, että Vantaan Tulisuudelmassa on hyvä meiniki ja kävin siellä kaksi viikkoa sitten. Odotin innolla valsseja ja tangoja, mutta keltanokkana valitsin väärän illan, nimittäin perjantain. Viikonloppuisin siellä näyttäisi olevan enempi rock -meininki, viikolla taasen perinteiset tanssit eturivin solistein.

      Muilla sivuston kävijöillä on enemmän kokemusta muista paikoista :)

      Helsinkiin pitäisi saada ehdottomasti lisää perinteistä tanssimusiikkia soittavia paikkoja!!!

      • yli nelikymppinen

        Fredalla torstaisin iskelmäilta, vaihtuvia bändejä, mielestäni rento meininki, ikähaarukka laaja alle kolmikymppisistä yli viisikymppisiin. Huhtikuussa aukeaa Pavi jossa perinteistä lavatanssia.


    • sädeN

      Ehdotan Wanhaa kellaria, siellä tansseja 6x vk
      Siellä myös paljon satunnaisia kävijöitä ympäri maata vakituisten kävijöiden lisäksi. Helsingissä on niin paljon kaikenlaisia koulutuksia,messuja ym.ym jotka tuovat tullessaan uusia kasvoja jopa kesälläkin. Oppii hyvin tanssimaan koska siellä rento,mukava,iloinen tunnelma mikä koostuu juuri siitä erin-ikäisistä asiakkaista.Varsinkin to-la on mukana nuoria jotka haluavat tanssia ja oppia paritanssia.Ja vielä mikä hyvää on että tanssimaan pääsee varhain jo alkuillasta jolloin voi hiukan paremmin keskittyä,täydentää taitoja ja on vielä tilaa reilusti kuin loppuillan tungoksessa.Ja sellaset alkon örveltäjät saavat heti lähtöpassit sieltä jos niitä siellä sattuu olemaan.Siisti kokonaisuus,siis tervetuloa,ihanaa taas päästä sinne ensiviikolla tanssimaan...t.siropieninainen

    • tanssiravintoloihin

      Tanssipaikkoja olisi parikymmentä, mutta tanssijoita vain muutama. Freda 51:een ei riittänyt tanssijoita kuin muutamaksi illaksi ja Pressa Club:n parketilla oli pari kolme tanssiparia normaali iltoina. Usein 100...200 henkeä jostain firmasta. Diskoilevat.

      Tulisuudelman tiistaitansseissa oli Eija Kantolan keikalla jonkinverran tanssijoita, muulloin tiistaisin todella hiljaista. Kymmenkunta eläkeikäistä papparaista käy säännöllisesti. Useimmissa ravintoloissa ei ole ollut viikolla normaali-iltoina käytännössä lainkaan naisia. Miehiä usein yli kymmenkertainen määrä. Näin myös koko viime vuosi.

      Pk-seudulla on reilusti alle kymmenen viikolla tanssiravintoloissa säännöllisesti käyvää pariskuntaa. Suurimmassa osassa ilmaistilaisuuksiakin on vain pari tai ei yhtään tanssijaa. Ja aina ne samat naamat. Tätä on jatkunut yli 5 vuotta.

    • tanssiin hurahtanut

      Olen tavannut monta hyvää tyyppiä vuosien varrella. Ei kun mukaan vain. Siellä on ikäskaala leveä.

    • Stoori ville on

      Kaveri pyysi vaan hesaan kylään ja sanoi,että mennään sinne tanssimaan. Onko siellä oikein vakiotanssia..tango,valssi ym.

      • villenstoori

        rulettaa


    • Tanssijamies aikanaan

      Pitää mennä tutustumaan Wanhan Tanssikellariin ja Fredallekin(entinen Maestro?). Aikoinaan ko. paikkoissa tuli hiukan junioriolo, mutta onhan tämä oma ikäkin korjaantunut vuosien saatossa..

      Ja ehkä täytyy taas sinne Pavillekin uskaltautua, kun ei tuota tanssiravintolatarjontaa liiaksi ole.

      Tavataan tansseissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      333
      5687
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      75
      5163
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4246
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3901
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3554
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      149
      3304
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      92
      3115
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      19
      2597
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2239
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2158
    Aihe