Pitää tässä joku päivä painella palvelutaloon kattoon yhtä vanhaa kaveria. Sillä jokin aivojuttu. Ei oo tavattu vuosiin.
Mietin tuossa, kaitpa sitä jotain tuliaistakin pitäisi viedä. Ei raavaalle ukolle nyt kukkiakaan, enkä tiedä voiko se edes juopotella. Kuulemma kulkee kokolailla täysillä, ei siis Aku Ankkaa. Tosin en tiedä voiko se enää edes lukea.
Joskus vein kaverille lasareettiin tupakkaa ja pornolehden, oikein ilahtui.
Aattelin jotta nyt lenkkimakkara ja kaljapullo.
Mietin vaan, mitä ite toivoisin.
Parempia ehdotuksia?
=DW=
Vanhuus ei tule yksinään.
9
415
Vastaukset
- lasareetti
Sekaasin vaan.
Mitäs, tillaa vaikka Duusonit esiintyy sinne.
Sinäkin viihtyisit etkä pitkästyisi ja alkaisi ajatteleemaan vaikka.- ..---jj---
kuulin jostain juorunomaisesti, että Jarpalla ois mennyt käsi poikki kuvauksissa.
Mutta idea oli kyllä ihan hyvä.
=DW= - vai pystytkö
..---jj--- kirjoitti:
kuulin jostain juorunomaisesti, että Jarpalla ois mennyt käsi poikki kuvauksissa.
Mutta idea oli kyllä ihan hyvä.
=DW=niin korkeaan aivotyöhön?
- -.._=----
vai pystytkö kirjoitti:
niin korkeaan aivotyöhön?
Olen tässä pari viikkoa seuraillut naapurin hevosharrastusta. Sillä on kaksi hevosta. Juoksuttaa niitä tuolla pellolla. Vissiinkin suomenhevosia, en tiedä. En ole käynyt katsomassa lähempää, kiikarilla kateltuna ovat kylläkin ruskeita. Ja monissa taloissa tässä ympäristössä tiedän olevan nimenomaan suomenhevosia.
Tokihan talvella on paremmin aikaa hevoshommiin, kun ei ole peltotöitä, mutta ympärivuotista hommaa se on jokatapauksessa.
Aikanaan kun tänne vedettiin vesijohtoa, kaivinkoneen kauhassa nousi tuossa toisessa naapurissa hevosen raato.
Oli se kyllä pahan hajuinen kun oli jotain vuoden ollut montussa. Aina kun juon vettä kraanasta, muistan sen kaakin. Vesi on kyllä oikein hyvän makuista.
=DW=
..vois kuvitella, että sä oot paras mahdollinen
tuliainen, kun meet sinne höpötteleen hänen kans,
jos kiva sää pieni ulkoilu..- kaverihan
on mäyräkoira. Älä sinä sinne mene.
- --=.--.
Pitäs tässä riehaantua heilumaan sen kanssa. Toiseksi paras kaveri on traktori, Kun vetää vakoa, mielikin kirkastuupi ja sydän rauhoittuu..
=DW=
- etkö näe
että ei tarvitse olla edes vanha.
Yksi oikosulku aivoissa ja olet halvaantunut.
Nauru ja irvailu kaukana niillä ihmisillä joille on käynyt niin.
Se ei katso varallisuutta. Minun ystävä kuoli 50v aivoveren purkaukseen yöllä.
Monet eivät menehdy ja jäävät toisten armoille täysin.
Afasiassa saa opetella jopa puhumisen muista asioista puhumattakaan.- --_=-..--
Kaveri on vuotta mua nuorempi. Pystyy kuulemma jotenkin puhumaan, epäselvästi kuulemma, mutta kuitenkin. Mutta hengissä ja kohtuu järjissään. Muistikin pelaa jne.
Tuossa joku vuosi sitten alkoi jo nuo rivien harvennukset. Se vaikkakin luonnollista, tympeääkin. Monilla kun on vielä vanhukset elossa, ja aika nuoria lapsiakin.
Kyllä sitä ihmisen pitäis pysyä suunnillee. kunnossa siihen asti, että natiaiset on aikuisia.
Vaan eipä se aina mene, niinkuin suunnitellaan. Joitakin hengen vieviä onnettomuuksiakin ollut, kaikkea ei voi ennustaa. Eikä fysiikka kestä ikuisesti, se on pakko hyväksyä.
Olen päätynyt lenkkimakkaran kannalle. Tarpeeksi miehekästä, toisekseen laitosruoka voi välillä olla yksitoikkoistakin.
Suunittelin painattavani nipun adresseja taannoin, ne kun aika kalliita ostaa. Meni vähän innostus, kun itellä alkoi paikat pragaan. Hieno perintö jollekin, laatikollinen adresseja.
Tällaisia asioita, ei ole ollut tapana ukkojen kesken märistä, paskamaisella huumorilla näistä mennään, miten mennään.
=DW=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745339Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 361602
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500