Tarkoitus olisi lähteä Turusta reissuun elokuussa ja määränpäänä Wien ja siinä matkan varrella kaikenlaiset muutkin paikat ja maat. Lähinnä kiinnostaisi se että kun vakuutus syitä on mentävä ruotsin kautta niin mistä mihin on järkevin ja halvin laivata vai onko järkevämpää mennä tanskan kautta, olen vaan lukenut että tanskan läpiajo on kallista puuhaa. Mikä olisi siis paras reitti päästä esim saksan maalle? ja jos haluaa sanoa vinkkejä että missä tällä kaksi viikkoa kestävällä reissulla olisi hyvä käydä niin saa näitäkin vinkkejä jaella.
Asuntoautolla eurooppaan
...
71541
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tanskan lauttojen hinnat. Hinta riippu auton koosta. Turusta Vikingin laivalla meno on halvin.
Sitten ajat Malmö siitä siltaa pitkin Tanskaan ja käännyt vasemmalle kohti Rödby-Puttgard autolautta ja avot olet Saksassa!
Raha kannattaa ottaa mukaan reilusti koska lama ei ole lomalla.
Kapellskäristä Trelleborgiin,Trelleborgista Travemündeen.Ja kas!olet Saksassa!
scandlines helsinborg - helsingör ja rödby - puttgarden saman yhtiön lossilla molemmat välit, ja yhteen ostettuna on halvin ja mukavin.
Finnlinkillä asuntoauto helposti, hintaan kuuluu hytti ja kaksi ateriaa matkan aikana, sauna !!!
Helsingborin lautalla ehdit käydä paskalla ja syödä lohivoileivän kahvin kera. Ja menoksi, Rödbyn lautta kestää tunnin joten hyvä ateriointi on paikallaan!!! Äläkä syöksy heti Hampuria kohti miljoonaa vaan aja travemunden upealle hiekkarannalle ja ota ruokaperäset...sitten olet valmis moottoritie koitokseen....näin se menee.
...siinä Tanskan läpiajossa voi olla kallista, sehän on lyhyt kuin nälkävuosi vai miten se nyt meni?
No eihän suomenkaan läpiajosta tule mitään ylimääräisiä kustannuksia, bensaan vaan menee rahaa. Tanskan ku menee edestakaisin niin se tekee suunnilleen 200e ylimääräsitä johtuen silta/lautta maksuista.. riippuen tietty minkä reitin valitsee.
katso sivuja www.wikingrent.ee, sieltä saa vuokrattua suomalaiselta akverilta asuntoauton Tallinnasta kohtuuhintaan ja jää laivamatkat väliin jos menee via baltica reittiä