Uppopumppujen teho?

Uppopumppu-nalle

Nykyinen systeemi talossani on, että yhden kulman (muissa viemäri) sadevedet katolta menevät 200l saaviin josta saa kasteluvettä. Olen ajatellut laittaa saaviin uppopumpun, että saan esim. syksyisin pidettyä saavin kokoajan tyhjänä. Riittäkö uppopumpussa teho nostaa vettä ensin 1,5 metriä ja sitten siirtää sivuun n.15 metriä missä on oja? Biltemassa myydään 250w 500 ja 750w pumppuja pärjäänkö tuolla pienimmällä?

3

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin

      Se pieninkin on liian tehokas.

      • kre

        Kyllä vaan. Noin pienellä nostokorkeudella vesi suorastaan lentää ( jos poistoletkussa vähänkin poikkipintaa) Pumppujen kapasiteetit ilmoitetaan yleensä l/s eli litroja/sekunti. Tuon kokoluokankin pumpuilla tuottoa on jo muutama litra/s (selviää esitteistä) jolloin voi nopsasti laskea siirtyvät vesimäärät. Kyllä saa sataa aika rankasti, ennenkuin tynnyri yli vuotaa.


      • Uppopumppu-nalle
        kre kirjoitti:

        Kyllä vaan. Noin pienellä nostokorkeudella vesi suorastaan lentää ( jos poistoletkussa vähänkin poikkipintaa) Pumppujen kapasiteetit ilmoitetaan yleensä l/s eli litroja/sekunti. Tuon kokoluokankin pumpuilla tuottoa on jo muutama litra/s (selviää esitteistä) jolloin voi nopsasti laskea siirtyvät vesimäärät. Kyllä saa sataa aika rankasti, ennenkuin tynnyri yli vuotaa.

        Kiitos vaan vastauksista, eikun huomenna ostoksille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      151
      11359
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5413
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      42
      4296
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      37
      2701
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      104
      1623
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1586
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      90
      1473
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1406
    Aihe