minkä ikäisenä teiän pikkuisille on tullu hampaat? ja miten on käyttäytyny sillon?
itellä on kohta 3 kk ikäinen tyttö ja kiinnostaa vaan että millon se kitinä alkaa :D tai eihän kaikki itke kun hampaat tulee,mutta yleensä. :)
tyttö alkanu vähän kuolaamaan (ennen tosi harvoin) ja välillä nyrkki menee suuhun (mutta mun mielestä vaan sillon,ku sillä on nälkä mutta voisko olla jotain muuta.) niin voiskohan kohta tulla hampaita? vai kauan se "valmistelu" kestää että ne hampaat tulee? :D jos ymmärsitte mitä tarkoitan.
milloin vauvalle tulee
7
1620
Vastaukset
- .......
Mun pojalla alko vajaat 3kk armoton kuolaus ja nyrkin syönti alaikenessä näkyi etuhampaiden kärjet. Mutta ne puhkesivat 8kk. Sellanen 1-2vkoa ennen puhkeamista oli kauheaa kitinää ja suun hinkkaamista syömälakkoa. Kaikki hampaat on meillä tehty tuskalla ja vaivalla.
- kaikilla
lapsilla eka hampaiden tulo on kestänyt sem pari kuukautta. Juuri tuolaista, nyrkit suussa ja kaikki viedään suuhun ja pureskellaan.. niin ja kuolan määrä on aivan mahoton. Sit pari viikoa ennen kun hampaat puhjennut, alkaa vauva ärtyisäksi. Kun puree nyrkkiä, karjuu kuin leijona:o)
- Ei vielä
Olen kuullut tutun kautta vauvasta, jolle puhkesi ensimmäinen hammas jo 3kk iässä. Se on kuitenkin tosi harvinaista. Joskus puolen vuoden jommalla kummalla puolella niitä alkaa tippumaan.
Kuolaamista ja nyrkin syöntiä voi olla monta kuukautta ennen ekaa hammasta... Meilläkin sitä kesti 2kk. Nyt poika on pian 11kk, ja hampaita on 8. Alahampaat tulivat ilman itkuja, ylähampaita vähän valitti ja puri meitä vanhempiakin aina tilaisuuden tullen... Auts. Pienellä päästiin kuitenkin, ei ollut isoja valituksia. Eka hammas putkahti alas reilun 5kk iässä. - 4:n äiti
Meidän esikoinen alkoi kuolaamaan ja tunkemaan nyrkkejä suuhun 2 kk ikäisenä, ja eka hammas tuli 9 kk ikäisenä.
Eli ei tuo nyrkkien syöminen ja kuolaaminen välttämättä vielä enteile hampaiden tuloa. - kesä-äippä08
ja siitä asti kun nyrkin löysi on laitellut sitä suuhunsa.. sitten 6 kk ikäisenä (muistaakseni) lapsethan alkavat maistelemaan suullansa kaikenlaista, eli tämänkin takia kaikki menee suuhun..
Siitä kuolanvalumisesta olen kuullut sen, että kun hampaita tulee niin ei sitä kuolaa sen enempää valu vaan suu on lapsella enemmän auki jolloin se vaan näyttää siltä kuin kuolaa tulisi enemmän.
Meillä neiti jossain vaiheessa piti suutaan auki enemmän, kuolaa valui, kaikki meni suuhun ja kitistiin, mutta kuitenkaan ei vielä ole tullut hampaan hammasta ja ikää on 9kk. - santtura
meillä poika kuolasi valtavasti ja hamusi nyrkkejä 2-kuisesta eteenpäin ja ekat hampaat ilmestyivät 4-kuisena (alas). Puolivuotiaana pukkas yläetuhampaat ja nyt kaveri 1,5-vuotias ja kaikki legot alkavat olla paikoillaan :)
Ensimmäisten hampaiden tulon aikana hieman kiukututti, enkä hampaiden tuloa ensin huomannutkaan ennen kuin pikkuinen päätti puraista sormestani kunnolla. Muita hampaita tehdessään en ole myöskään huomannut mitään ihmeellistä oireilua suuntaan tai toiseen. Tuo alkuajan kuolaaminenkin johtui nyrkkien ja lelujen syönnistä ehkä enemmän kuin niistä hampaista, kun kuolavaihe alkoi jo kauan ennen ekoja hampaita. - Äippä -72
Tiedän tuttavan lapsen, jolla oli kaksi hammasta jo heti syntymästä lähtien! :-) No joo, tämä on kyllä varmasti aika harvinaista. Hyvin yksilöllistä taitaapi olla tuo hampaiden puhkeaminen. Meidän neidillä (pian 7kk) sitä ekaakin vielä odotellaan. :-/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1218454
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1415364Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333745Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1283582Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352624Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581552Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981547Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376