Jos kaataa nyt koivua niin onko se kuivempaa kuin jos kaataa kun juuri alkavat lehdet versoa ja antaa lehtien imeä kosteus puusta?
Koivua
6
1228
Vastaukset
- totanoinii
talvellahan yleensä polttopuut tehdään
- tehdä
Yleisen harhaluulon vastaisesti puu ei ole merkittävästi sen kuivempaa talvella kuin kesällä. Kysymyksessäsi on kaksi vaihtoehtoa, joita molempia käytetään.
Jos teet ne nyt (kuten minäkin), on oleellista halkoa puut hetikohta, jolloin kuivuminen pääsee käyntiin vuoden parhaaseen aikaan (keväällä ilma on kuivinta). Jos puut ovat jäässä, halkominen kirveellä onkin helpompaa. Pienempiläpimittaiset kannattaa aisata (=vedä rangan molemmin puolin m-sahalla kuori puun pituudelta selvästi rikki)
Jos kuivatat "lehtien kasvun" voimalla myöhemmin alkukesällä (kuten itsekin joskus teen), puut on kevyempiä kanneltavaksi. Toisaalta pilkkominen on vähän työläämpää sitkistymisen takia.
Jos käytät klapikonetta, noilla hienosäädöillä ei ole paljoa väliä.
Teet niin tai noin, tärkeintä on, että saat pinot tarpeeksi ylös irti maasta. Ilman täytyy kiertää pinon alla. Pinon paikka myös aurinkoiseen ja etenkin tuuliseen paikkaan. Ei seinää vasten eikä tiheään kuusikkoon, notkoon tms..- ole tainnut
koskaan kuulla rasiinkaadosta!
Pysyykö muuten housut pitämättä jalassa vai miten on noin asiantuntemattomat jutut. - sen kohdan
ole tainnut kirjoitti:
koskaan kuulla rasiinkaadosta!
Pysyykö muuten housut pitämättä jalassa vai miten on noin asiantuntemattomat jutut....jossa "housut puttoo" kun on niin asiantuntematonta?
Kerropa oma näkemyksesi! Tuo "asiantuntematonta" -hokeminen ei ole yhtään mitään. Ei yhtään mitään. Toki avohoidossa saattaa lipsua vähän muutenkin... - mollaamista.
ole tainnut kirjoitti:
koskaan kuulla rasiinkaadosta!
Pysyykö muuten housut pitämättä jalassa vai miten on noin asiantuntemattomat jutut.Minusta oli asiallinen ohje. Itselleni jopa lisäsi tietoa. niin että kiitos vaan. Olen nainen, joten ymmärrystä.. Puuhommat tuli vajaa kolme vuotta sitten eteen. Sen olen tiennyt, että ylivuotisia klapeja polttoon.
- Asiassa on
mollaamista. kirjoitti:
Minusta oli asiallinen ohje. Itselleni jopa lisäsi tietoa. niin että kiitos vaan. Olen nainen, joten ymmärrystä.. Puuhommat tuli vajaa kolme vuotta sitten eteen. Sen olen tiennyt, että ylivuotisia klapeja polttoon.
Jotta puita tehdään aina riittävästi etukäteen.Eli kolmevuotta(2ulkona 1 sisällä) kuivuneet poltossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h42726Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062551Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42239Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321443
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141433- 1761155
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201053Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81938