Putkiremontti ja

pesualtaan korkeus?

Taloyhtiössämme on meneillään putkiremontti. Tämän yhteydessä uusitaan kaikki pesuhuoneen kalusteet. Nyt ne on kohdallamme uusittu. ostimme huoneiton vuosi sitten. Joku oli tehnyt siellä lattiaremontin niin, että lattia korottui n. 10 cm. Tämän takia pesualla jäi hyvin alas, sanoisinko n. 60 cm. Myös uusi alla asennettiin tähän korkeuteen ja kaiken lisäksi vesipisteitä laskettiin. Käytännössä koko palettia on hyvin hankala (mahdoton)käyttää. Vetosivat tietenkin, että seinän takana ei ole tukea asentaa allasta normi korkeuteen. Isännöitsijä lähetti ajat sitten kirjeen, jossa tideusteltiin eri kalusteiden korkeuksia. Vastasin, että kaikki kalusteet asennetaan tämän päivän normikorkeuteen, kirjallisesti! Eli, mitä nyt tehdään? Voisin hyväksyä jalallisen pesualtaan, jolloin se tulee oikeaan korkeuteen. Samalla tietysti hanoja tulee nostaa. Kenellä tässä on vastuu?

4

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain lohtua

      Jaa, on näemmä tehty remonttia perinteiseen tapaan, ilman kunnon suunnitelmia. Tämä lienee ollut asukkaiden yhtiökokouksessa aikanaan esittämä tahto ja onhan siinä muutama tonni säästetty.

    • Yritäpäs

      Ensin esität isännöitsijälle jo lähettämäsi kirjallisen ilmoituksen ja reklamoit väärästä asennuksesta. Sen jälkeen reklamoit taas kirjallisesti asentajaa. Kannattaa miettiä kaikki tahot joille voit reklamoida ja teet sen kirjallisesti. On vastuussa mikä taho tahansa, niin ainakin olet ilmoittanut ja valittanut ajoissa sekä kirjallisesti. Mitä sitten tapahtuu niin yleensä se joka huutaa kovimmin niin voittaa näissä tapauksissa kun mitään selkeätä ohjetta ei ole.. Urakoitsija usein korjaa ihan vaan siitä syystä että on edullisempaa korjata kun vastata valituksiin. Ja jos mikään muu ei auta niin voit haastaa taloyhtiön oikeuteen yhdenvertaisuusperiaatteen rikkomisesta? He ovat kuitenkin hyväksyneet aiemmankin remontin joten vastuu on siellä päässä.
      Onnea yritykselle!

      • ei ole yhtiöllä

        siitä vanhasta rempasta ja nyt yhtiö laittoi ne hanat entiseeen korkeuteen eli teki ihan oikein.

        Teillä on hyvä inva-asunto kun pyörätuolilla voi asioida altaalla, hyvä myyntivaltti.


    • on mooseksella

      Voi äiti taas näitä ihmisten murheita. Se allas laitetaan normi korkeuteen ja kustannuksista sovitaan. Se allas saadaan kyllä seinään vaikka ei olisi niitä tukia takana jos vaan siellä on amatimiehet paikalla.
      Ihan sama mitä vetoavat koska kyllä se nyt pitäisi järkikin sanoa että 60cm. on liian vähän.

      Vastuu menee suurinpiirtein että sen korotuksen tehnyt on osavastuussa ja yhtiö toisessa osavastuussa kun on moisen hyväksynyt.Käytännössä sitä ekaa ei saada kiinni ja yhtiön edustajista ei löydy sitä joka sen on hyväksynyt. Eli syyllisyys kysymykset voidaan unohtaa ja yhtiö hoitaa nostot oikeaan korkeuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      110
      7582
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      3517
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2564
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1886
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      356
      1530
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1366
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      62
      1364
    Aihe