Suunnittelemme Meksikon matkaa ja sopiva rantakohde onkin nyt hakusessa. Olemme suunnitelleet viettävämmä joitakin päiviä Mexico cityssä ja tämän jälkeen olisi mukavaa viettää aikaa myös rannikolla. Osaisiko joku suositella kohdetta rannalla, jonne pääsisi suht helposti esim. lentokone taksi yhdistelmällä? Räikeät kaupalliset kohteet eivät kiinnosta, vaan enemmänkin jokin rauhallinen pikkukaupunki/kylä. Plussaa tietysti, jos ko. kohteessa olisi jotain muutakin nähtävää kuin hiekkaranta =)
Kiitos avusta etukäteen!
Apua rantakohteen valintaan?
2
909
Vastaukset 2
- hux
Moro,
Tsekkaa Huatulco. Pieni ja rauhallinen rantakohde. Majoitusvaihtoehtoja on laidasta laitaan, mutta kohteessa ei ole liikaa hotelleja/porukkaa.
Pari lentoyhtiötä (mexicana, ja joku halpis) lentävät mexicocitystä. Me saatiin HUX->MEX yhdensuntainen lento 5 USD verot = 25e per henki.
Lisätietoa kohteesta löytyy rutkasti englanniksi googlaamalla. Kävin useita vaihtoehtoja läpi (suurin osa länsirannikolla) ja tuo tuntui ainakin mulle parhaimmalta ja myös järkevän hintaiselta.. - Meksiko
Aivan ihana tuo pieni Holbox saari. Matka-atlas järjestää matkat ja majoituksen. Holbox on pieni saari Jukatanin niemimaan kärjessä. Ja saarella pieni kylä/kaupunki, missä paikallista väkeä ja elämää. Ei asfalttia eikä autoja, vaan polkupyöriä ja golfautoja.
Mikään menomesta se ei todellakaan ole, vaan idyllinen ja kaunis saari missä hiekkarantaa riittää. Eikä paljon turistejakaan. Paikalliseen hiekkarantaelämään voi tutustua, ovat ystävällistä ja rentoa porukkaa..
Paikallisilta saa edullisempia retkiä jos saareen haluaa tutustua paremmin. Nähtiin haikaloja ja delfiinejä aivan veneen vieressä matkalla perhokalastusretkelle. Ja jos kesällä meinaa mennä, on vielä mahdollisuus niiden valashaiden kanssa uida myös..
Suosittelen todella lämpimästi tätä saarta niille, ketkä eivät turistirysistä välitä, vaan rauhallisesta ja ihmisystävällisestä porukasta. Siellä todellakin näkee paikallista elämää, ja kuitenkin saa rannalla makoilla melko rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3651609- 1141246
- 1291171
- 136982
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh23900- 111842
- 42535
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i112517- 18500
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.109475