Tässä tutkimustietoa amerikasta. Suosittelisin hitsaajille 45v eläkeikää hl=fi&sl=en&u=http://www.ingentaconnect.com/content/tandf/uoeh/2009/00000006/00000005/art00003&ei=jMHASa6JGpWA_gaYoJ2gDg&sa=X&oi=translate&resnum=3&ct=result&prev=/search?q=welders research on diseases&hl=fi&sa=G
Hitsaaminen tappaa
aikaisin
122054
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tai hyvin sairaana.
Toivottavasti kuolleena tekee siinä palveluksen yhteiskunnalle
Mitään uutta eikä outoo, mutta yritäs saada se jotenkin herrojen koteloon. Siinä onkin sit työmaata.
Suurin syy hitsaajien ennenaikaisiin sairastumisiin ja kuolemiin näyttäisi olevan myös se että he yleensä myös tupakoivat sekä käyttävät alkoholia liikaa sekä muutenkin elintavat ovat epäterveelliset.On terveydestään huolehtivia ja ei huolehtivia(esim. imureita ja raitisilmamaskia ei käytetä).
"(esim. imureita ja raitisilmamaskia ei käytetä)."
Koska niitä ei yleensä ole edes saatavilla!
HöpöHöpö juttuja nuo epäterveelliset elämän tavat, ei ne hitsaajilla sen epäterveellisimpiä ole kuin muillakaan ammattiryhmillä. Nykypäivänä ei juoppoja hitsaajia työmaalla kovin kauan katsella, kyllä lähtee pihalle nopeesti, ja ei myöskään sellaiset myöskään pärjää enää nykypäivänä.
Meidän firmassa ei ole koko historian aikana viinaan kuollut yksikään hitsaaja, syöpään kylläkin, hitsaushuurut kun niitä aiheuttaa kaikilta osin. Tai sitten paikat menee siihen kuntoon fyysisesti et ei yksinkertaisesti pysty enää, kuuluu viel raskaiden töiden joukkoon nykymaaimassa. Tärinätauti on myös selkeä lopettamis syy nykyään. Itsellä on tilasto tietoa näistä kyl, eli ei kannata ruveta hitsaan.
metallimiehistä polttaa 80-100%, raitis hitsari on melkein vitsi, vanhemmanpolven äijät ei käytä kuulosuojaimia, eikä muitakaan, makkara on ainut vihannes...... Maksavat eläkemaksuja ja veroja raskaimman päälle, sitten kuolevat saappaat jalassa ennen aikojaan. Fiksummat kai hakeutuu ajoissa muihin töihin.
Kovia ootta yleistämään hitsareita alkoholisteiks ym, epäterveellisten elämäntapojen kuninkaiks. Varmaan löytyy joka ammattikunnasta äärilaita jos toinennii.
Ja mitä suojainten ym. turvavälineiden käyttöön tulee, en usko hitsareiden olevan sen huonompia käyttäjiä kun kenenkään muidenkaan.
Eihän niitä pakko ole kenenkään käyttää, mutta sepä onnii jo hölömön touhuu nykypäivänä.
En ainakaan omalla kohallani, n. 30 vuotta hitsarina olleena, koe olevani sen sairaampi tai huonokuntosempi kun muutkaan ikäiseni immeiset.
Tupakan polton lopetin kannattamattomana 8v. sitte, viinaa en enemmälti nautiskele, koska kestän tään elämän vallan hyvin selevin päin. Tenavat sannoo isäks, vaimo on tyytyväinen, aurinko paistaa ja kesä tulloo. Elämä on hyvä juttu.
Tunne hitsaajia ja ns. toimistorottia, ja kyllä toimistorotat menevät työpäivän päälle kaljallekin, yhtään hitsaajaa en töissä ole nähnyt edes krapulassa, muiden alojen edustajia kyllä. Yhdellä sosiaalityöntekijällä on haimakin tulehtunut usein, siis ei vain yhden kerran, polttaa tupakkaakin ketjussa.
kursseja ottamaan ja v-2007 heitin kolvin 57v vanhana nurkkaan, terveena kun Pukki ,ja voin vielakin menna 'pikkutulen vahdiksi' niinkuin rak.liike palkilla timpurit meita nimitti..heh
kanadassa olen suurimman ajan 'savuttanut'
jos kalevi ein.... hesasta satut lukemaan tan ,niin terveisin ,ja hymyillaan kun tavataan
pertti lannelta
Herrojen elakkeet on helpompi maksaa ku metallimies kuolee ennen elakeikaa.
Juuri näin systeemi toimii. Sanoohan sen jo terve järkikin kun kerran näihin asioihin ei näytetä koskaan muka havahtuvan! Annetaan poikien sätkiä vaikka jossain hemmetin kivessyövässä, kunnes kituvat ja kuolevat alle 40 iässä pois. Näin on raittiin ilman hengittäjäherroilla iisimpää saada saatavat. Nokkelaa.