Etunimi ja sukunimi

Mitä ajattelette sellaisista nimistä joissa etu- ja sukunimi ovat samankaltaisia, alkavat samalla kirjaimella ja muutenkin paljon samoja kirjaimia, esim. Eero Eerikkilä, Pertti Patrikainen, Vanja Vainio? Olen ihastunut yhteen nimeen mutta pelkään että kuulostaa hassulta kun sukunimi on aikalailla samansuuntaiselta kuulostava. Kertokaa mielipiteitänne!
7733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Etunimi ja sukunimi voivat ihan hyvin alkaa samalla kirjaimella.

Se nyt on kyllä jo mielikuvituksen puutetta,
jos Paavolan poika saa etunimekseen Paavon ;)

Äänestä

Riippuu hyvin paljon nimistä, kuulostaako yhdistelmä pöntöltä. Esimerkeistäsi Eero Eerikkilä ja Vanja Vainio kuulostivat ihan kelvollisilta, mutta Pertti Patrikainen pisti vähän hymyilyttämään. En tiedä miksi, ehkäpä siitä syystä, että a) Pertti ja Patrikainen on molemmat aika kovia nimiä ja b) Ainakin minulla meinaa mennä kieli soluun tuon nimen kanssa. Pitää ihan miettiä, että oliko se Partti Petrikäinen vai Pertti Patrikainen.

Äänestä
  • Kyllä sietää ollakin varovainen, jos kieli meinaa mennä soluun ;)

    Äänestä

  • sinämyös kirjoitti:

    Kyllä sietää ollakin varovainen, jos kieli meinaa mennä soluun ;)

    Ollaanpas sitä vitsikkäitä. Tarkoitin tietysti solmuun.

    Äänestä

ei etunimeä, joka päättyy samaan kirjaimeen kuin sukunimi alkaa.

Tällaisen ohjeen luin jostain, kun aikanaan hain nimeä lapselleni.

Äänestä
  • Välttämättä yksi kirjain ei häiritse, tyyliin Anna Aalto, mutta jos etunimi loppuu ja sukunimi alkaa samalla tavulla, kuulostaa minusta tyhmältä. Esim. Rasmus Mustonen tai Niklas Lassila.

    Äänestä

  • näin... kirjoitti:

    Välttämättä yksi kirjain ei häiritse, tyyliin Anna Aalto, mutta jos etunimi loppuu ja sukunimi alkaa samalla tavulla, kuulostaa minusta tyhmältä. Esim. Rasmus Mustonen tai Niklas Lassila.

    päättyy vokaaliin niin se ei juurikaan haittaa mutta jos nimi päättyy konsonanttiin ja sukunimi alkaa samalla kirjaimella niin on vaikeampi lausua.

    Joonas Saarinen, Eliel Laaksonen, Erik Karlsson, Gustav Vikström

    Tuollaisissa nimissä pitää pitää pieni tauko etu- ja sukunimen välissä jotta nimi kuuluu selvästi.

    Esimerkiksi Joonas Saarisesta tulee helposti Joona Saarinen jos nimet sanoo kovin nopeasti. Sen sijaan Joonas Korhonen niin Joonas kuuluu heti selvästi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


samankaltaiset kirjoitti:

Mitä ajattelette sellaisista nimistä joissa etu- ja sukunimi ovat samankaltaisia, alkavat samalla kirjaimella ja muutenkin paljon samoja kirjaimia, esim. Eero Eerikkilä, Pertti Patrikainen, Vanja Vainio? Olen ihastunut yhteen nimeen mutta pelkään että kuulostaa hassulta kun sukunimi on aikalailla samansuuntaiselta kuulostava. Kertokaa mielipiteitänne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu