Poikkeavaa veren vuotoa...

Viime syksynä minulla alkoi "kuukautiset" kesken pillereiden syönnin. Toinen liuska oli silloin menossa.. Ja oikeat kuukautiset tulivat kuitenkin sitten ihan ajallaan, kun oli tauko pillereistä. Tuona aikana tuli verta myös yhdynnän aikana. Papa-kokeessa kaikki näytti olevan ok. Sitten ongelma hävisi ja ilmeni vasta nyt uudestaan. Ei siis pitäisi olla kuukautiset nyt, mutta verta vuotaa kuitenkin samalla tavalla kuin kuukautisten aikanakin ja vuotopäiviä on enemmän kuin normaalin vuodon aikaan. Vuoto tosin on kirkkaampaa kuin normaalissa vuodossa. Olen syönyt e-pillereitä nyt vähän reilun 4v. Merkkinä on Meliane. Tuolloin Papa:n yhteydessä mielestäni tehtiin myös Klamydia-testi ja sekin tulos oli negatiivinen. Onko kellään ollut vastaavia oireita?? Alkaa vähitellen huolestuttamaan.... :|
1223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Mulla on kokemusta samasta. Söin Yasmineita, ja nyt perjantaina aloitan syömään Cypretylejä. Olen Yasmineita syönyt 6 vuotta ja nyt viime kuukausina on välillä tullut ylimääräistä vuotoa, myös papa-kokeen yhteydessä vuosin verta, mutta tulos oli puhtausluokka 1. Kävin juuri gynellä, joka teki sisätutkimuksen, ultrasi munasarjat sekä kohdun, ja kirjoitti uuden reseptin.
Hän sanoi, että tuo läpivuoto on ihan normaalia kun syö pillereitä, jostain syystä ne hormonit ei estä ylimääräisen vuodon tuloa, mutta ehkäisy toimii normaalisti. Myös limakalvo saattaa ohentua sellaisilla jotka syö pillereitä, ja siitä voi johtua vuoto papan yhteydessä sekä yhdynnässä.

Jos sulla jatkuu tuo vuoto, niin varaa sinäkin aika gynelle. Mun olo ainakin helpottui, kun varmistui, että sisuksissa on kaikki ok, ei ole myoomia, eikä kystia tai polyyppeja.

Aina ei kyllä pillerimerkin vaihtokaan auta, mutta minä en jaksa värkätä noiden ylimääräisten vuotojen kanssa joten testaan tota merkkiä. Melianet ja Yasminet on aika matalahormonisia, joten ei ole ihme jos tiputtelee.

Mullakin ne ylimääräiset vuodot kesti monta päivää, kerran jopa viikon, ja vuoto oli kirkkaanpunaista, kuitenkin ihan tyhjennysvuodon näköistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Viime syksynä minulla alkoi "kuukautiset" kesken pillereiden syönnin. Toinen liuska oli silloin menossa.. Ja oikeat kuukautiset tulivat kuitenkin sitten ihan ajallaan, kun oli tauko pillereistä. Tuona aikana tuli verta myös yhdynnän aikana. Papa-kokeessa kaikki näytti olevan ok. Sitten ongelma hävisi ja ilmeni vasta nyt uudestaan. Ei siis pitäisi olla kuukautiset nyt, mutta verta vuotaa kuitenkin samalla tavalla kuin kuukautisten aikanakin ja vuotopäiviä on enemmän kuin normaalin vuodon aikaan. Vuoto tosin on kirkkaampaa kuin normaalissa vuodossa. Olen syönyt e-pillereitä nyt vähän reilun 4v. Merkkinä on Meliane. Tuolloin Papa:n yhteydessä mielestäni tehtiin myös Klamydia-testi ja sekin tulos oli negatiivinen. Onko kellään ollut vastaavia oireita?? Alkaa vähitellen huolestuttamaan.... :|

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu