MBKn ostokset?

ShoppaHolick

Minkä tyylisiä kenkiä löytyy MBKsta miehille (löytyykö esim. lenkkareita vai onko tarjolla lähinnä sandaaleja tai pukukenkiä)? Entä naisille? Löytyykö isompijalkaiselle naiselle (kokoa 41-42) kenkiä?

Missä kerroksessa MBKssa on parhaiten kenkiä tarjolla?

Missä kerroksessa on farkkuja, paitoja, käsilaukkuja/reppuja?

7

1306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12qwerty

      Sitä mitä et MBK.sta löydä, sitä et tarvitse.
      Kuvittele kaikki pääkaupunkiseudun ostoskeskukset saman katon alle niin pääset lähelle MBK.ta

    • naisihmiset

      Minulla myös jalankoko 41-42 ja ei juurikaan löydy sopivia kenkiä Thaimaasta. Feikki Crokseja ja varvas-sandaaleja löytyy.

      • Shopholistin äiti

        Oltiin just tytön kanssa Bangkokissa shoppailemassa, tytöllä on jalannumero 42. Hän osti reissun aikana ainakin viidet kengät, yhdetkään ei olleet feikki-Crocksit tai varvassandaalit.

        Jopa Chatuchakilla on paljon kenkiä, jotka sopivat pitkään ja kapeaan jalkaan.


    • ainakin kerran viikossa

      MBK:sta loytyy hyvannakoisia miesten kenkia, mielestani aikalailla joka makuun. Koot tosin usein loppuvat 43-44 vaiheille.

      Kolmannessa kerroksessa ainakin on naisten kenkakauppoja, joista osalla on myos isompia kokoja, kannattaa kysya myyjilta koska eivat valttamatta nakyvimmassa paikassa esilla. Myos ensimmaisessa ja toisessa kerroksessa on paljon kenkakauppoja.

      Oma lempparini farkkuliikkeista on 1. kerroksessa, nimeltaan Jeans Camp. Paljon malleja ja vareja, ja lyhentaminen/kaventaminen/jne. kuuluu hintaan. Yksille farkuille tulee hintaa noin 600bahtia, ja hyvin ovat kestaneet.

      Kasilaukkuja ja reppuja loytyy joka kerroksesta.

      • Kengät+sovituskopit

        Onko miesten kenkiä missä kerroksessa, muistatko?
        Vai onko niitä ympäriinsä eri kerroksissa (kun ukko ei jaksa niin shoppailla, olisi kätevä jos osaisi suunnistaa suoraan oikeaan kerrokseen)?

        Miten, löytyikö mainitsemastasi farkkukaupasta sovituskoppia?


      • löytyypi
        Kengät+sovituskopit kirjoitti:

        Onko miesten kenkiä missä kerroksessa, muistatko?
        Vai onko niitä ympäriinsä eri kerroksissa (kun ukko ei jaksa niin shoppailla, olisi kätevä jos osaisi suunnistaa suoraan oikeaan kerrokseen)?

        Miten, löytyikö mainitsemastasi farkkukaupasta sovituskoppia?

        netistä tällaiset sivut.

        http://www.mbk-center.co.th/th/floorplan/

        Ystävällisesti haluaisin näiltä, jotka kyselevät mitä mistäkin kerroksesta löytyy, kysyä, että tottahan te näihin sivuihin jo tutustuittekin ennen kuin kysymyksenne esititte?

        Yksittäisiä kauppoja tulee ja menee MBK:ssa eikä ole mikään ihme, jos joku kauppa, missä vuosi sitten vierrailli, on "hai pai myan phongkhiithau". Tämä kannattaakin aina huomioida (mainita) kun yrittää kertoa toiselle ihmiselle jonkin kaupan tarkkaa sijaintia. Vaikka kerros olisikin tiedossa, saattaa yksittäisen liikkeen löytäminen kerroksesta olla vaikeaa ja aikaa vievää täällä kirjoitetuista tarkoistakin ohjeista huolimatta. Summa summarum, kannattaa aina varata aikaa ja oikea asenne MBK:ssa asiointiin.

        Kenkiä, laukkuja löytyy lähinnä ensimmäisestä, toisesta ja kolmannesta kerroksesta. Vaikka kävisi näistä kerroksista vain yhdessä, niin ainahan kannattaa ainakin käydä katsomassa mitä syötävää löytyy kuudennen kerroksen food centteristä tai miksei myös mitä syötävää löytyy viidennestä kerroksesta.

        Varsinaisissa vaatekaupoissa on sovituskopit. Käytävillä satunnaisesti sijaisevilla alennus vaate pisteillä ei ole varsinaisia sovitus koppeja, mutta usein niistäkin ohjataan sovittamaan väliaisen sovituskopin kaltaisiin tiloihin. Harvemmin siis joutuu ostamaan mitään sovittamatta.


    • Käsilaukut...

      Miten jos haluaisi ostaa käsilaukkuja mutta ILMAN niitä isoja logoja?
      Löytyykö kivoja käsilaukkuja joissa EI komeile DKN, LV ja muuta vastaavaa?
      Olisi esim. ihan yksivärinen tai joku hieno kuva/kuvio?

      Mikä kerro MBKssa olisi paras tuollaisten laukkujen etsintään?
      Missä hinnoissa pyörivät suurinpiirtein?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      185
      11127
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      92
      10582
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6020
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      181
      4830
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3316
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3305
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2133
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      299
      1693
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1540
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1464
    Aihe