Niin, siis voiko tämmöinen tavan tallaaja, lukion ja merkonomin opinnot suorittanut töissä oleva ihminen päästä lukemaan sosionomiksi monimuoto-opintoina? vai vaaditaanko siihen jokin "samaan alaan" liittyvä pohjakoulutus? ymmärsin että monimuotona koulu kestää lyhyemmän ajan kuin päiväopintoina, miksi näin? neuvokaa ja kertokaa kaikki mahdollinen tästä asiasta. olen kyllä jo melko vamra että haave romuttuu eikä siihen monimuotoon pääse ilman jotain tiettyä koulutusta. päiväopintoihin ei tietyistä syistä ole mahdollista mennä..kiitos!
sosionomiksi monimuotona??
en ymmarraaaa
2308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tottakai sinne pääsee, jos haluaa.Ne on ihan tasa-arvoisia koulutusmuotoja. Mutta ei se helppoa ole. Vaikka lähiopetuspäiviä olisi 3-6 kuukaudessa, niin muuta tehtävää on helvetisti. Vapaa-ajan käytät kirjojen ja tietokoneen ääressä. Älä erehdy luulemaan, että se olisi huokea tapa saada ammatti. Tänäpäivänä sellaista ei olekaan.
Pohjakoulutusvaatimukset vaihtelevat aikuiskoulutuksen puolella eli kysele niistä amkeista, jotka kiinnostaa.
Jos tutkinnon suorittamisaika on lyhyempi kuin nuorten puolella se viittaa siihen, että ohjelmaan vaaditaan saman alan tutkinto taustalle.