5-v NEUVOLASSA; MITÄ????

pianajankohtaista

Olen menossa 5 vuotis neuvolaan lapseni kanssa ja mietityttää mitä kaikkea siellä katsotaan ja tehdään?

3

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kannata

      Sitä turhaan etukäteen jännittää, ettei lapsellakin mene pasmat sekaisin kun huomaa että äiti on peloissaan =)

      5v. tarkastus riippuu hieman neuvolasta. Siellä kuitenkin katotaan nämä normaalit seurannat, pituus, paino ym. Viisivuotiaana tehdään myös tiettyjä puheen tuottoa ja ymmärtämistä arvioivat testit mahdollisen puheenkehityksen pulman kiinnisaamiseksi, sekä katsotaan hahmotustaitoja, kädenmotoriikkaa (esim. kynänkäyttöä, saksilla leikkaamista) sekä kokonaismotoriikkaa (mm. tasapainotehtäviä, hyppyjä ym.). Kunnan resursseista riippuen tarvittaessa voi saada lähetteen esim. toimintaterapiaan tai puheterapiaan arviointiin. Ja kumpaakaan ei tarvitse pelästyä, ovat ihan normaaleja jatkotutkimusjuttuja.

    • se selviää

      Minä en aikoinani suostunut tekemään 5-vuotis neuvolassa yhtään mitään, en edes nousemaan puntarille. Neuvolakirjaan kommentti yhteistyöhaluttomuudesta ja ei, en joutunut jatkotutkimuksiin :)

      Eihän tämä aloittajan kysymykseen vastaus ollut, mutta sitä tällä vain tarkoitin, että hyvin selvittiin asiasta, niin minä kuin äitinikin. Kumpikaan ei joutunut edes hullujenhuoneelle;) Joten turhahan noita neuvoloita on jännittää. Toivotaan, että lapsesi on yhteistyöhaluisempi kuin minä aikoinani.

    • että lapsi osaa

      ikätasoonsa nähden riittävästi kaikkea. Muistaakseni piirretään (ihmisen täytyy näyttää suht ihmiseltä, kaikki raajat olla, silmät löytyä ym.) kerrotaan joku tarina ja lapsen pitää pystyä vastaamaan muutamaan kertomuksen kysymykseen. Näytetään joku kuva ja pitä etsiä virheitä; esim. kesäkuvassa virhe voi olla vaikka lumisade. Motoriikkaa testataan ja näkö ja kuulo muistaakseni myös. Hetkeks piti äidin mennä toiseen huoneeseen ja lapsi jäi neuvolatädin kanssa kaksisteen. Tällä mitataan, että miten lapsi jää itsekseen ilman äitiä/isää.

      R ja s testataan ja mekin saatiin lähete puheopeukseen, mikä oli hyvä juttu.

      Ei siis mitää ihmeellistä, mutta aikaa tuohon kaikkeen meni musitaakseni melkein tunti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      76
      7636
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3049
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1894
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      71
      1718
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      129
      1557
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1492
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      79
      887
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe