kuinkas on

nykyään

Vieläkö oppilaat nousevat seisomaan opettajan tullessa luokkaan?

4

812

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kyllähän ne oppilaat vielä nousee seisomaan.

    • tärkeämpää:

      Minä ihmettelen suuresti sitä, miten ihmeessä nyky nuoriso päästetään luo kalta osaa matta alkeellisia kaan yhdys sana sääntöjä. Nyky ään matka puhelinten kirjoitus ohjemista johtuvat "yhdys sana rikkeet" ovat jo siirtyneet inter net kirjoitteluun. Turhia väli lyöntejä naputellaan sanojen väliin siinä määrin, että oikein ihme tyttää! Eikä tätä tee enää vain puber teetti ikäiset, vaan jo yli oppilas tutkinnon suorittaneetkin. myös pilkun käyttö, on täysin Retu perällä kuten, myös isojen alku kirjainten käyttö. eli onko siis niin, että oikein kirjoitus ei enää merkitse mitään, vaan aino astaan sisältö ratkaisee? näyttää tosin myös siltä kuin, netti kirjoittajat eivät enää Malta miettiä tekstinsä sisältöä luettavuutta tai ymmärrettävyyttäkään vaan,kirjoittavat mitä mieleen juo lahtaa oiko lukematta lainkaan kirjoitustaan.

      "nÄilLÄ mEnnÄäN!"

    • Kansankynttilä

      ja sen päälle veisataan virsi.
      Tunneilla lyödään mielivaltaisesti karttakepillä sormille ja opetus on pelkästään sanamuotojen taivuttelua, sekä opettajien erinomaisuuden ylistämisä.
      Paras ylistäjä toki palkitaan...

      • tässäkin

        Ja mikäköhän tämänkin sepustuksen pointti oli?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe