Vinkkejä Prahaan?

Chocola#

Hei! Täällä oltais lähdössä toukokuussa 5 päivän reissulle Prahaan - oisko jotain vinkkejä ym. sinne antaa? Samalla voitte kertoa omiakin kokemuksianne, jos sellaisia löytyy. :-)

10

5705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hrady

      Vinkkejä löytyy rivikaupalla kun luet aiempia kirjoituksia.

    • Olimme juuri neljä päivää Prahassa. Kevät on sielläkin myöhässä, sää alkoi vasta lämmetä. Todella viehättävä kaupunki ja paljon nähtävää. Jos haluat lukea matkakertomukseni ja katsella kuviani, ota yhteyttä!
      [email protected]

    • <3

      Loreta on käymisen arvoinen, kellojen soitto on upea kuulla ja aarrekin on hieno :) http://www.loreta.cz/en/index.htm Kun menette Petrinin kukkulalle niin pitäkää mielessä että rinteellä on ihana ravintola. Se on ehkä vähän hintavampi paikka prahalaisittain, mutta hintaan kuuluva näköala Prahaan on huikea. http://www.nebozizek.cz/en/uvod.html Prahan eläintarha on myös hieno ja sen vieressä oleva Troijan linna hoituu samalla reissulla. Linnan kellarista voi ostaa tsekkiläisiä viinejä.

      • Prahassa...

      • nähtävyydet
        Prahassa... kirjoitti:

        Tsekkaa vaikka http://www.pienimatkaopas.com/praha/ ,http://www.praha.fi/ tai http://www.prague.fm/index-fi.htm Näissä on paljon vinkkejä näkemisen ja tekemisen arvoisista jutuista Prahassa.

        Voit myös kertoa vähän minkälaiset asiat kiinnostaa niin voin Prahalaisena neuvoa kyllä muitakin kuin niitä paikkoja missä pitää jyrätä useiden italialaisjoukkojen läpi ainoastaan koskettaakseen jotain patsasta persuuksille.


      • Sunnuntaina tultiin

        Tuo Petrinin kukkulan ravintola on mitä suositeltavin lounaspaikka, kolmen ruokalajin lounas maksoi muistaakseni 165 kcz, siis reilut kuusi euroa ja oli pirun hyvä ja vieläpä kauniisti asetellut annokset.

        http://www.nebozizek.cz/en/uvod.html

        Sen sijaan legendaarinen U Fleku kannattaa jättää väliin, ellette tykkää istua teille osoitetun penkin päässä saksalaistyylistä humppaa kuunnellen ja toisten kohtalotovereiden kanssa seurustellen.


    • prahan reissaaja

      Olen käynyt Prahassa monta kertaa ja kaupunki on todella viehättävä.
      Eläintarha on näkemisen arvoinen (kannattaa varata reilusti aikaa), samoin linnan alue, TV-Torni, Petrinin kukkula ja tietenkin koko vanha kaupunki.

      Käy lainaamassa kirjastosta Mondon matkaopas ja vaikkapa joku muukin suht uusi opaskirja ja selaile niitä. Niistä löydät hyviä vinkkejä itseäsi kiinnostavista kohteisa.

      Me olemme reissuillamme kävellyt ympäri kaupunkia ja poikenneet sen kummemmin suunnittelematta museoissa (mm. kidutus- ja seksimuseo) ja nähtävyyksissä (erilaisia torneja ympäri kaupunkia, mm. vanhankaupungin aukiolla ja Kaarlensillan torni).

      Novy Smihovin ostoskeskus Adelin metroaseman vieressä on Prahan isoin.

      Jos kiinnostaa ja ajankohta on oikea, niin Kiss on toukokuussa Prahassa keikalla ;)

      • Pumppu-Pumppu

        Hei!

        Hiukan triviaa: Andelin ostari on ihan normaali ostari prahassa. Suosittelen Chodovin valtavaa ostoskeskusta, jonka rinnalla Novy Smichovin kaksi vaatimatonta shoppailu-kerrosta kalpenee (kolmas krs on ravintoloita, sportti-baareja ja elokuvateatteri) :)
        http://www.centrumchodov.cz/cz/indexen.php


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      YouTubesta haku Honest Guide Prague.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1412
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      109
      1150
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1013
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      964
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      861
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      813
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      712
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      634
    Aihe