Hei! Täällä oltais lähdössä toukokuussa 5 päivän reissulle Prahaan - oisko jotain vinkkejä ym. sinne antaa? Samalla voitte kertoa omiakin kokemuksianne, jos sellaisia löytyy. :-)
Vinkkejä Prahaan?
10
5686
Vastaukset
- Hrady
Vinkkejä löytyy rivikaupalla kun luet aiempia kirjoituksia.
Olimme juuri neljä päivää Prahassa. Kevät on sielläkin myöhässä, sää alkoi vasta lämmetä. Todella viehättävä kaupunki ja paljon nähtävää. Jos haluat lukea matkakertomukseni ja katsella kuviani, ota yhteyttä!
[email protected]- <3
Loreta on käymisen arvoinen, kellojen soitto on upea kuulla ja aarrekin on hieno :) http://www.loreta.cz/en/index.htm Kun menette Petrinin kukkulalle niin pitäkää mielessä että rinteellä on ihana ravintola. Se on ehkä vähän hintavampi paikka prahalaisittain, mutta hintaan kuuluva näköala Prahaan on huikea. http://www.nebozizek.cz/en/uvod.html Prahan eläintarha on myös hieno ja sen vieressä oleva Troijan linna hoituu samalla reissulla. Linnan kellarista voi ostaa tsekkiläisiä viinejä.
- Prahassa...
Tsekkaa vaikka http://www.pienimatkaopas.com/praha/ ,http://www.praha.fi/ tai http://www.prague.fm/index-fi.htm Näissä on paljon vinkkejä näkemisen ja tekemisen arvoisista jutuista Prahassa.
- nähtävyydet
Prahassa... kirjoitti:
Tsekkaa vaikka http://www.pienimatkaopas.com/praha/ ,http://www.praha.fi/ tai http://www.prague.fm/index-fi.htm Näissä on paljon vinkkejä näkemisen ja tekemisen arvoisista jutuista Prahassa.
Voit myös kertoa vähän minkälaiset asiat kiinnostaa niin voin Prahalaisena neuvoa kyllä muitakin kuin niitä paikkoja missä pitää jyrätä useiden italialaisjoukkojen läpi ainoastaan koskettaakseen jotain patsasta persuuksille.
- Sunnuntaina tultiin
Tuo Petrinin kukkulan ravintola on mitä suositeltavin lounaspaikka, kolmen ruokalajin lounas maksoi muistaakseni 165 kcz, siis reilut kuusi euroa ja oli pirun hyvä ja vieläpä kauniisti asetellut annokset.
http://www.nebozizek.cz/en/uvod.html
Sen sijaan legendaarinen U Fleku kannattaa jättää väliin, ellette tykkää istua teille osoitetun penkin päässä saksalaistyylistä humppaa kuunnellen ja toisten kohtalotovereiden kanssa seurustellen.
- prahan reissaaja
Olen käynyt Prahassa monta kertaa ja kaupunki on todella viehättävä.
Eläintarha on näkemisen arvoinen (kannattaa varata reilusti aikaa), samoin linnan alue, TV-Torni, Petrinin kukkula ja tietenkin koko vanha kaupunki.
Käy lainaamassa kirjastosta Mondon matkaopas ja vaikkapa joku muukin suht uusi opaskirja ja selaile niitä. Niistä löydät hyviä vinkkejä itseäsi kiinnostavista kohteisa.
Me olemme reissuillamme kävellyt ympäri kaupunkia ja poikenneet sen kummemmin suunnittelematta museoissa (mm. kidutus- ja seksimuseo) ja nähtävyyksissä (erilaisia torneja ympäri kaupunkia, mm. vanhankaupungin aukiolla ja Kaarlensillan torni).
Novy Smihovin ostoskeskus Adelin metroaseman vieressä on Prahan isoin.
Jos kiinnostaa ja ajankohta on oikea, niin Kiss on toukokuussa Prahassa keikalla ;)- Pumppu-Pumppu
Hei!
Hiukan triviaa: Andelin ostari on ihan normaali ostari prahassa. Suosittelen Chodovin valtavaa ostoskeskusta, jonka rinnalla Novy Smichovin kaksi vaatimatonta shoppailu-kerrosta kalpenee (kolmas krs on ravintoloita, sportti-baareja ja elokuvateatteri) :)
http://www.centrumchodov.cz/cz/indexen.php
- Anonyymi
Tässä olisi hyvä matkakertomus Prahasta, toivottavasti ei tule myöhässä: https://matkamaailma.blogspot.com/2018/01/joulukuinen-praha.html
- Anonyymi
YouTubesta haku Honest Guide Prague.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464954Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622787Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2351132Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391094Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1271026
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137905
- 49884