Ubuntu 8.10 asennus ilman CD-asemaa

s/pdif

Ubuntu 8.10 kokeilu onnistuu USB-tikulta (ehkäpä myös muistikortiltakin) yllättävän helposti, kun ensin hakee netistä UNetbootin (-Windows-319.exe)softan (koko 3,87 megatavua).

Tärkeää on löytää ubuntu-8.10-desktop-i386.iso -tiedosto (koko 715 592 kilotavua) joko kiintolevyltä tai optiselta levyltä.

Tämä pikkuohjelma ""polttaa"" tämän iso-tiedoston valitsemallesi USB-tikkuasemalle.

Ohjelma siis kysyy, missä sijaitsee
- .iso-tiedosto
- USB-tikun asematunnus.

---

Haittana on USB-tikkuun asentuvan Linuxin olevan ENGLANNINKIELINEN, mutta USB-tikulta voi asentaa Ubuntu Linuxin kiintolevylle suomenkielisenä, joten ainakin tällä tapaa voi kokeilla Ubuntu Linuxia ilman että tarvii poltella CD/DVD/Blu-Ray-levyjä.

http://lubi.sourceforge.net/unetbootin.html

4

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla windows-ohjelma

      että voi asentaa tuon tikulle? Kai tuon asennuksen tikulle luulisi voivan hoitaa ihan Ubuntun omillakin työkaluilla vai kuinka? Kysyypi nimimerkki tietämätön ihmettelevä.

      • kaiketi..

        sem takia että jos on jo ubuntu niin minkä takia asentaa se tikulle. Winukan kanssa tuo tikku-juttu ihan kätevä.


      • mitäh?
        kaiketi.. kirjoitti:

        sem takia että jos on jo ubuntu niin minkä takia asentaa se tikulle. Winukan kanssa tuo tikku-juttu ihan kätevä.

        "sem takia että jos on jo ubuntu niin minkä takia asentaa se tikulle. Winukan kanssa tuo tikku-juttu ihan kätevä. "

        Niin miksei sitä vois asentaa tikulle? Esim. jos vaikka se Ubuntu on vasta live-cd:llä eikä vielä ehtinyt kovolle asti. Tai jos sulla on asennettunakin se mutta haluat esim. laittaa sen Ubuntun miniläppäriinkin jossa voi olla vaikka XP tai Xandros oletusasennuksen jäljiltä. Kuten tiedämme niin miniläppäreissä ei ole mitään optisia asemia. Tosin....voihan noissa käyttää USB-cd/dvd-asemaa mutta sen mitä itse olen huomannut niin Asuksen bios on hemmetin kranttu noille USB-cd/dvd-asemille eikä huoli kaikenmerkkisiä asemia. Ainakin EeePC 701 mallissa ei tunnistanut omaa Freecomin valmistamaa USB-cd-asemaa (itse asema on Necin valmistama IDE-cd-rw mutta USB-IDE adapteri Freecomin tekoa). Tosin eipä tuo asema tunnistu edes XP:ssäkään vaan siihenkin vaatii ajurit! Vaikka yleensä XP tunnistaa ja osaa käyttää ilman ajuriasennuksia erilaisia USB-massamuisteja (tikut, kortinlukijat, usb-kovot ja usb-optiset asemat).

        Linuxissa (esim. Puppy ja Ubuntu/Xubuntu jne) tuo Freecomin härpäke kuitenkin tunnistuu ja linuxit osaa käyttää sitä ihan suoraan.


      • for Linux

        "Miksi pitää olla windows-ohjelma"

        Unetboot-ohjelmasta on myös Linux-versio: http://unetbootin.sourceforge.net/
        Ja valmiit binäärit "Packages available: Ubuntu Debian openSUSE Gentoo"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe