Mitä ihmettä ??? (maha)

kummalliiissta

mulla ei ole mahassa paljon läskiä, muttei lihastakaan. silti silloin kun olen normaalisti tulee "kova pömppis" , ihan kuin kaljamaha??!
en siis juo tai mitää tommosta mut hieman kummastuttaa...
ja toi maha on oikeesti iso.
sit ku jännitän ne olemattomat lihaksetki ni se häipyy ja on ihana maha hmm???

6

715

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ppp.

      Se "pömppis" johtuu varmaankin huonoista vatsalihaksista, kannattaa treenata niitä vatsalihaksia,

    • sixpack...

      Syvät vatsalihakset tukee vatsakalvoa, sen alta löytyy suolet. Monilla on ulkonäköpaineita ja sit kuvitellaan, et ollaan niin läskejä, kun vatsa pömpöttää. Yleensa nää ihmiset syö huonosti päivittäin, ne laihduttaa lihaksensa olemattomiin. Myös syvät vatsalihakset, jonka jälkeen vatsa pöhöttää seittemän kertaa silmäänpistävämmin. Toisin sanoen, vatsalihakset katoaa ja suolet paistaa läpi. Aika pienellä treenillä saat vatsan kuntoon. Pari kuukautta säännöllisiä vatsalihas harjotuksia ja saat vatsan sellaseen kuntoon, ettet uskoskaan. Perus istumaannousu (vatsarutistus) toimii vaan ylävatsan lihaksille, joka ei kyl pöhötykseen tuo mitään lohtua. Saat vaan pöhöttävän alavatsan ja gorillamaisen ylävatsan. Sun täytyy kehittää syviä- ja alavatsalihaksia. Syviin toimii staattinen ja alavatsaan jalkojen nosto.

      Jalkojen nosto:
      Mee lattialle makaamaan selälleen esim. sohvan eteen, pää sohvaan päin. Ota käsillä sohvan alta kiinni ja suorista kroppa. Nosta jalkoja suorana jännitettyinä 90 asteen kulmaan. Tee liike hitaasti ja pidä vatsalihakset jännittyneinä. Älä tee ns. heittoliikkeitä, vaan nostat ja lasket hitaasti. Sillä tulee tulosta.
      Tee noita kolmena päivänä viikossa. Ei peräkkäisinä päivinä.
      Teet päivässä 3 sarjaa. Jokasen sarjan väliin minuutin lepo.
      Esim. 10-20 toistoo, minuutin lepo, 10-20 toistoo, minuutin lepo, 10-20 toistoo.

      Staattinen:
      Vatsalihaspito
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Vatsalihasliike
      Teet ton aina viimeseks. Takaan että noilla tulee tulosta.

      Muista tehä selkälihaksia myös. Luulisin, että kaikki tietää miten alaselkää treenataan. Tyhmintä mitä voi tehdä on unohtaa treenata kroppaa tasapuolisesti. Pahimmillaan, jos teet vaan vatsaa, saatat aiheuttaa itelles pysyvän selkävaivan. Eli teet vatsalihasliikkeiden jälkeen vastaavasti 3 sarjaa selkiä tasapainottamaan.

      Ite suosittelen vielä kylkien treenausta. Se on yksinkertasta ja helppoo. Otat käteen käsipainon, tai lähestulkoon minkä tahansa painavan. Seisot selkä suorana ja lasket yläkroppaa sivulle. Pidä aina lihakset jännittyneinä. Kaikki työ kyljellä, ei olkapäällä.

      Ite oon tehny noita liikkeitä pääsääntösesti. Mulle toiminu tosi hyvin. Luulisin, että pari kuukautta, kun teet niin on jo littee vatsa ja lihakset näkyy.

      • kertoisitko

        Kertoisitko vielä että miten niitä alaselän lihaksia treenataan? -__-


      • aoetbgiegtbpiw
        kertoisitko kirjoitti:

        Kertoisitko vielä että miten niitä alaselän lihaksia treenataan? -__-

        mene selällesi ja nostat jalkaa HITAASTI ylös alas n 20 krt. tulee koko selälle liikettä


      • bbbbbbbbxsfx
        aoetbgiegtbpiw kirjoitti:

        mene selällesi ja nostat jalkaa HITAASTI ylös alas n 20 krt. tulee koko selälle liikettä

        mene MAHALLEEN lattialle, jalkaterät vaikka sohvan alle tueksi, ja sitten nostat rintakehää ilmaan. Vähän niinkun käänteinen vatsalihasliike.


    • öö joo

      mul vissiin sama juttu ku oon muuten tosi hoikka mut mul on kauhee pömppis. :O kiitti hyvist vinkeist! En kyl siltikää usko et jo ihan paris kuukaudes tulee littee vatsa ... mut ois kyl ihana jos kesäks sais!!! toivotaan parast!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      93
      5984
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3025
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2810
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2085
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1057
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      960
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      764
    Aihe