Lienöökö mittään kaanimpoo
alakukesässä.
Mikä niin voemakkaasti
suap outtamaan suapuvoo kessee.
Se on voekukkapelto.
Sitä kahtelis loputtommiin.
Muata voekukkiin keskellä.
Tihrustoo sieltä
muan rajasta
ympäröevee vihreetä
ja keltasta
kaaneutta.
Se meinoo uutta kessee.
voekukka
8
405
Vastaukset
- tiällä
ossoo joku toenenkii savonmuan kielellä
runon pyöräättee.
Ja oon sammoo mielpuolta että
kaaniilta se näättää niinku kanankaali
peltokii- oio
Haaska tavata kolleeka, hyvvee päevee.
Kanankualjpeltokii on soma, ja siitäkkii jo taes Lönruutti aekanaan sannoo, jotta on meleko hyvvee syötävee.
- Mysteriet
Tätä mää ole kaivannu - ko joku kirjottasis murteil, enämpi ko yhen tai kaks runo... Kirjottasis kokonaise elämä tanssimaa toho, kirjai kirjaime kaverina.
Ja mää saisi luke ja naura ja nautti - surrakki ko sen paikka tule...
Ny mää lähere pellol kattoma joko siäl pukkais ensmäist voikukka ja leskeleht =)
Nii - ei ny jätet mitää availuitte vara ja lukija vastul...
Mää tykkäsin kamala pal tästäki runost !- oio
Elä hyvä immeinen yllytä hulluva...
ioi on aattaja, se on seleviytyjä, joka viskoo surut mänemään
Kiitoksija tuas kovasti.
- kerppulintu
Runossasi on oekeen savolaesen leppoesa tunnelma. Eekös sielläjpäen olla aaeka raahallissia ejkä pietä kiirettäij niin minnekkään. Kaaheen aakee voekukkapelto vuarmaanniij ?
(miu murrenäöytteeseeni voip olla sekottunna savokarjallaahii vae mitteep sekotusta liennee...)
Kerppuli- oio
Elä hättäele
(Kalle Väänänen, Savolaista sananrieskoo)
"Elä kiireellä immeinen ihteäs pilloo,
hermot jos männöö, onko siitä illoo?
Elä pikajunan vaahtia hyssytä aena,
vuan päevälläkkii joskus piäs pehkuun paena..."
Ei sinun murrevaekutteissa ou mittään vikkoo, murteet vaehtelloo paekkakunnittaen ja ne on kaekki aevan yhtä oekeen. Taetaa usseimmat huastella jonniinlaesta sekotusta.
Kiitoksija pallaatteestasj.
- lindalinda1
miulle tulj tästä runostas mielee lapsuuven ke-
sät tuassii Mikkelissä. Sie olet kirvottannu
näillä runoillas kaekki ihanat muistot elloon.
Kiitosta vuan Siulle, kyllä olj venkee runo.- oio
Eikös oukkii mukava pallailla ajoetten sinne lapsuuven kessiin, voekukkiin ja aoringonpaesteen parriin? Se ravihtoo sieluva. Kiitän tuassiisa lintoo.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14010506
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485393Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p404070Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323612Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352664Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591582Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731428Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311386