ruoka kysely..

Inhokki ruokasi? Ja oudoin syömäsi ruoka? Mikä on suurta herkkua? Ja mikäli tulee ruokaan liittyvä muisto, niin kerro ihmeessä?
151024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Suuria herkkuja on todella paljon. Tässä muutamia:
kreikkalaiset lihapullat
konjakki kraavilohi
aurajuusto etanat
kreikkalainen salaatti
lohikeitto
sisäfilepihvi :)
Maailman paras linssikeitto (ohje löytyy googlelta; laittakaa kourallinen mausteita, garam masalaa ja currya, ei jeeraa)

Ja ja ja ja........

Ai niin, makea herkku:

kermamansikka täytekakku

Äänestä

ehkäpä voisin inhota munuaisista tehtyä ruokaa..en tiedä, pahemmin ei ole tullut mitään mitä oikein inhoisin.

Oudoin ehkä oli sammakonreidet joskus 20 vuotta sitten helsingissä , kiinalaisessa ravintolassa.

kun herkuttelen:
juustofondye
blinejä
moussaka
kaalikääryleet
lohta / kalaa missävaan muodoissa
valkosipuliperunat ja kunnon pihvi
grilliruoat ( nää , ei makkara)

kuola valuu slurps..ei tällasia saa kysellä...

Äänestä
  • nami nami

    Äänestä

  • maksasta valmistetut ruoat.

    Äänestä

  • tykkää on maksalaatikko ja ... kirjoitti:

    maksasta valmistetut ruoat.

    sulla on ja mitä juustoja käytät?

    Äänestä

  • kaalikääryleitä!Mutsi teki joskus vuonna nakki,eikä noi kaupan tiskiltä ostetut oo mistään kotoisin:(

    Mä tuon jälkkärin!Se on ylläri sulle.Mut voin kertoo että kaikki joille oon sitä tarjonnu,on ikihyviksi ihastunut!

    Äänestä

Lihaa en tästä suusta sisään laita mistään hinnasta :)

Äänestä

oudoin ruokayhdistelmä mitä olen syönyt oli lihapullakastiketta hernekeiton kanssa,siis nämä keskenään sekoitettuna.yllättävän hyvää oli.
nuudeleita en enää syö,totesin sen parin syönti kerran jälkeen.

Äänestä
  • mikäs nuudeleissa on vikana? ihanin pikaruoka minkä tiedän!Variaatioiden kautta makunautintoon.

    Äänestä

kun kultsin kanssa oltiin risteilyllä.Ensiksi syötiin illalla seisovasta pöydästä mitä oli jäljellä, viinihanat suljettin meille kertomatta.Eli tosi petyyneinä menimme unille.

Aamulla menimmekin sitten gourmee puolelle.Kulhollinen mätiä ja skumppaa!!Kikatettiin ja oltiin hyväntuulisia.Kivaa!

Äänestä
  • pöydästä mitä oli jäljellä!oikeita majavia ootte!

    Äänestä

  • kipeeks. Mieluimmin kaalikääryleet tai hernesoppa kuin mäti.

    Äänestä

Inhokki on mehukeitto (laimeaa ja liukasta, kuin räkää). En laske tähän liharuokia kun en niitä syö. Ja ihan mikä tahansa ruoka voi olla huonoa jos se on huonosti tehtyä.

Oudoin syömäni ruoka on Kaakkois-Suomen kansallisherkku hapanvelli, jota oli koulussakin kun siellä koulua kävin. Hapanvelli tehdään ruisleipätaikinan juuresta (siis siitä jota hapatetaan yön yli) ja siihen lisätään ainakin perunanlohkoja, mahdollisesti myös lanttua ja herneitä. Tämä ihmeellinen keitos voisi olla myös inhokkini. Onneksi en ole joutunut vuosikymmeniin syömään. Virolahdella on kesäisin oikein hapanvellijuhlat, tottakai.

Suurta herkkua on niin moni ruoka, ei niitä voi luetella kaikkia. Eilen illalla pasta ja munakoisokastike ja parmesaani. Monet italialaiset ja intialaiset ruuat, ja thairuuat. Vasta paistetut karjalanpiirakat (ei ostetut). Kesäkeitto sellaisena kuin äitini teki ja minä teen, koulukeittolaversio ei edes muistuta kesäkeittoa. Kohta ahmin pashaa, sen syömistä ei voi lopettaa. Sienet ja tatit! Mustikkapiirakka tuoreista mustikoista!

Kun olin lapsi niin naapurissa asui nuukuudestaan kuuluisa akka. Kun akka täytti 60 tai jotain niin menin äitini mukana syntymäpäiville. Pöydässä oli täytekakku mutta ei kakkulapiota tms. Äitini sanoi reippaasti että otetaanko tuota kakkua myös mutta se akka tokaisi, että ei sitä ole teille tarkoitettu!

Intiassa junassa tee muuttui kahviksi. Poika kulki junan käytävillä kailottaen chai chai. Joku kysyi, että eikö ole kahvia. Poika hymyili leveästi, osoitti chaipannuaan ja sanoi että yes yes, coffee.

Lapsuuteen tietysti liittyy paljon ruokamuistoja. Ne tuoksut kun äiti oli tehnyt jotain hyvää. Ja se kun usein oli krooninen makeanhimo mutta ei maalla ollut kioskia tms. Kun olin n. 12-vuotias leivottiin kaverin kanssa joku hillopiirakka, se paistettiin jostain syystä valurautapannussa. Pannu ja piirakka olivat tulikuumia uunista tullessaan ja meillä oli kiire päästä syömään. Vietiin pannu piirakkoineen lumihankeen jäähtymään. Unohdettiin, että lunta oli tosi paljon ja se tulikuuma pannu sulatti lunta altaan niin että lopulta se oli syvän kuilun pohjalla, josta se saatiin pois vain lunta lapioimalla.

Äänestä

ja samlla se on oudoin ja jokapäiväinen ruoka meidän pöydässä.

Äänestä

Ehdottomasti kamalin safka oli kaupan pakastealtaasta ostetut strutsiviipaleet. Sitä pahempaa ei uskoakseni voi olla kuin hämähäkin syöminen.
Maailman parasta on suklaa kaikissa muodoissaan.
Mutta suklaakuorrutettu paistettu hämähäkki ei kyllä uppoaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitävaan.. kirjoitti:

Inhokki ruokasi? Ja oudoin syömäsi ruoka? Mikä on suurta herkkua? Ja mikäli tulee ruokaan liittyvä muisto, niin kerro ihmeessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu