Mietinnässä on itseopiskelumateriaalien tilaus toukokuun VAKAVA-pääsykoetta varten. Olen tutkiskellut eri valmennuskurssijärjestäjien sivustoja ja saanut käsityksen että Eximia ainoana kauppaa VAKAVAn itseopiskelumateriaaleja. Kertokaa ihmeessä jos olen väärässä ja materiaaleja on tarjolla muillakin järjestäjillä. Onko jollakin kokemuksia Eximian itseopiskelumateriaaleista? Antakaa palautetta!
Eximian VAKAVAn itseopiskelumateriaalit?
1
960
Vastaukset
- sjdlfjsjdfs
En välttämättä suosittelesi tuhlaamaan aikaa mihinkään valmennuskurssiin. Vakavakokeeseen on (oli ainakin viime vuonna) reilut 30 päivää lukuaikaa. Materiaaliakaan ei pysty mistään arvaamaan etukäteen, joten lukuaika todella on kaikille sama. Kirja oli sellainen aika ohut, reilun 100 sivun läpyskä.
Suosittelen kirjan lukemista niin moneen kertaan, että sen osaa vaikka unissaankin ulkoa. Artikkelit eivät ole mitään tähtitiedettä, joten valitettavasti jopa kasvatusalan pääsykokeessa painottuu ulkoa opettelu. Tosin viime vuonna kirjassa oli yksi artikkeli venäläisestä semiotiikasta, joka todella monen nykyisen opiskelukollegani mielestä oli varsin omalaatuinen.
Koe oli monivalintakoe ja kysymykset todella olivat sellaisia, että materiaali piti osata a:sta ö:hön ulkoa.
Itse päätin viime vuonna, että luen niin paljon, että osaan vastata ihan mihin vaan. Koe menikin todella loistavasti.
En ymmärrä, missä välissä minulla olisi ollut tuon reilun 30 päivän aikana aikaa 1) mennä jollekin valmennuskurssille tai 2) lukemaan vielä jotain itseopiskelumateriaalia.
Kukaan muu ei kirjaa pysty päähäsi takomaan. Tsemppiä lukemiseen joka tapauksessa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h403706- 773504
- 1163233
- 1452777
- 1582154
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue202028Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa282002- 401659
- 671254
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To261115