Siis meillä on kultainennoutaja jota ei ole rekisteröity, sen emoa ei myöskään ole rekisteröity. Eli onko niin että en saa meidänkään koiraa rekisteriin, mitään varsinaista tarvetta ei ole mutta mikä on kennelliiton omistaja rekisteri? Mistä rekisteröimätön koira jää paitsi? Näyttelyistä, mutta, mistä muusta? Onko se joku jonne vain ilmoitetaan koiran omistajat ja siru nro? Sen voin kai tehdä, koska koiramme veli on on omistaja rekisterissä.
Mä en tajuu?
liisukka
2226
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihan oikeessa oot siinä että et pysty kultsuasi rekkaamaan ns. virallisesti,juurikin siksi koska sen emolla ei papereita.Ja jos oon oikein ymmärtänyt niin virallisen rekisteröinnin voi tehdä vain kasvattaja.Toki pystyt laittamaan koirasi tuohon X-rekisteriin joka on just tuo omistaja rekisteröinti.Siihen pystyy laittamaan kaikki sekarotuisetkin.
Ei kait se rekisteröimätön koira jää mistään paitsi ;) ellei sitten näyttelyitä lasketa.Yhtälailla sen kans voi harrastaa ja mätsärit on keksitty jos haluaa leikkimielellä kisata.
Kennelliiton sivuilta selviää lisää tuosta miten koiran siihen X-rekisteriin saa.
Sitähän ne jotkut toitottaa että jos on rotukoira ilman papereita niin se lasketaan sekarotuiseksi.Miten kahden puhdasrotuisen jälkeläinen voi olla sekarotuinen..heh..kaikkea sitä kuulee kun vanhaksi elää. :)
"Sitähän ne jotkut toitottaa että jos on rotukoira ilman papereita niin se lasketaan sekarotuiseksi.Miten kahden puhdasrotuisen jälkeläinen voi olla sekarotuinen..heh..kaikkea sitä kuulee kun vanhaksi elää. :)"
oli se ilmaisumuoto mikävain, niin kerrohan minulle miten todistat koiran/koirat rotukoiriksi jos ei ole mitään papereitakaan?
jos mulla on perämoottori ja myyn sitä sulle, niin onhan sekin perämoottori, mutta jos mulla ei ole koneesta mitään dokumentteja, niin et tiedä onko se varastettu vai ei. siksi se paperi on koirissakin tärkeä, että pystytään osoittamaan jotakin. ei varmaan rasita niitä joita ei asia kiinnosta.
älä siis turhaan vaivaa päätäsi asioilla, kun tunnut kuulevan kaikenlaista kun elät vanhaksi ja ymmärtävän vielä vähemmän mitä kuulet.