Joku täällä oli aiemmin ehdottanut nimeä Tilma, ja siihen törmätessämme ihastuimme mieheni kanssa nimeen totaalisesti. Olemme ajatelleet nimeä tulevalle tytöllemme... Mitä mielipiteitä nimi herättää?
Mielipiteitä nimestä Tilma?
28
3190
Vastaukset
- Täti
Minusta nimi kuulostaa hyvin suomalaiselta, ja se on helppo lausua.
Samantapaisia nimiä ovat myös Telma ja Velma ;) - cuccis
En erityisemmin pidä. Se on "tiukankuuloinen" Vilma, josta taas pidän erityisesti. Milman on tätä samaa sarjaa, mutta se on pehmeämpi kuin Tilma. Hilma on kanssa kiva. Pidän on myös Ilmasta ja Ilmistä.
- korvaan
kauniimmalta kuulostaa Timna =D
- Anonyymi
... pidän myös nimestä Perse.
- Primrose
sarjaa kuin Ilma, Hilma, Milma ja Vilma. Miksei Tilmakin sovi.
Toisaalta taas nimet Jilma, Kilma, Lilma, Nilma, Pilma, Rilma ja Silma tuntuvat omituisilta.
Pakko uskoa äännesymboliikkaan. - ämiiaa
Ihan hirvee nimi. Sorry.
- Anonyymi
Olen nyt aika loukkaantunut näin Tilma nimisenä.
- ............
miksei samantien Hilma,, onks tuo Tilma ees mikään nimi?
- Anonyymi
Äitini, synt 1929, nimi oli Tilma
- Anonyymi
Ihan tota on nimi mun nimi on Tilma
- Neitihoitajatar
En yleensä pidä nimistä jotka kuulostavat "keksityiltä".
Tilma kuitenkin kuullostaa mukavalta. Oli pakko katsoa väestörekisterin sivuilta ja Tilmoja on kastettu 1900-luvun alussa enemmänkin.
Yhteensä Tilmanimen on saanut 217 tyttöä. - tilmatilmatilma
Tunnen todella vanhan suomalaismummon nimeltä Tilma.
- ......
Kuulostaa turhan väkisin väännetyltä. Tulee mieleen Tirma-suklaat, joita söin Espanjassa.
Miten olisi Hilma? - Tilma kuulostaa
minun korvaani kivalta! Tilda tietysti olisi hyvä vaihtoehto.
- klistiina
Kiitos mielipiteistä, kaikkiahan ei voi toki miellyttää :) Olemme edelleen sitä mieltä että kyseessä on todella suloinen nimi. Muista esiin tulleista vaihtoehdoista: Vilmasta tulee mieleen rasavilli poikatyttö, Hilma olisi muuten kiva mutta H-alkuinen ei oikein käy. Tildakin olisi ihana, mutta minulla menee jotenkin lausuessa tuota D:tä kieli solmuun. Ja muut olivat jotenkin pliisuja.
- kannustaa,
Tilma on kiva! Tuolla poikien puolella joku yrittää väen väkisin antaa pojalleen nimeksi Miicca, voi kauheaa. Se jos jokin on tekemällä tehty, teennäinen nimi...
... toisin kuin Tilma, se paranee vain maistellessa. ;) Siinä nimi, joka on erikoinen, mutta luonteva ja suomalaisen kuuloinen. Voi, kun itsellä olisi pieni tyttö! Laittaisin sen heti nimeksi.
- Allakka esiin
Jos joku on jo kiusannut lastaan Tilmalla, ei teillä ole syytä lähteä mukaan pelleilyyn.
- teollisuustuotteelle
Ei Tilmasta oikein ole ihmisen nimeksi.
- ......
Tuli jostain syystä lähinnä mieleen makea elintarvike tai ehkä maljakot. Jotkut keksisuklaat tai vaaleanpunaiset lasimaljakot voisivat olla Tilma-merkkisiä.
- Anonyymi
...... kirjoitti:
Tuli jostain syystä lähinnä mieleen makea elintarvike tai ehkä maljakot. Jotkut keksisuklaat tai vaaleanpunaiset lasimaljakot voisivat olla Tilma-merkkisiä.
Mee hoitoon maljakkojesi kanssa
- Anonyymi
lol miksei oon kyl nyt aika loukkaantunut Tilma nimisenä
- Lizabell
Mutta Tilma on myös kiva!
Sopii suomalaiseen nimistöön! - Mä äitee
Ihana nimi tuo Tilma! Meiltä löytyy tyttöset Tilma ja Tekla, sekä poika Taavi.
- hjkklo
ite tykkään tosi paljon! eikä ole vaikea lausua niin miksi ei. Tuosta nimestä tuli heti mieleen tilda, joka on myös tosi nätti nimi.
- joku ihme tyyppi...
Tilma on tosi nätti nimi, eikä ole yhtään vaikea lausua. Kaverini nimi on myös Tilma joten voisin kuvitella sen jollekkin muullekkin. :)
- Ariia
Tilama on sukupuoleton nimi, jota käytetään tytöille ja pojille.
- Anonyymi
Miten olis Harava
- Anonyymi
Dildo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028