Ja taas peruutus

Hohhoijakkaa

Kyllä nyt menee jo täysin asiakkaan usko ja luottamus tuohon Nokian Kerholan menoon ja sen taustavoimiin.
Jälleen kerran niistä vähäisistäkin tanssi-illoista piti perua ohjelmaa pois.
Minkä ihmeen takia !
Onko tässä järkeä ? Kannattaisiko vaikka jo laittaa kokonaan pillit ja muut puhaltimet pussiin ?

5

1613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huokss

      Eräs sekstetti hankkii itselleen mainetta ja kunniaa auringonlaskun esiintyjänä. Samoin kuin eräs krakakaulainen tanssinharrastaja.

      • Hyvän musiikin ystävä

        Eräs sekstetti? Puhutko siis Markus Sextetistä? Mitenkäs oikein määrittelet auringonlaskun esiintyjän? Vähän lisäselvitystä, ennen kuin kommentoin ajatuksiasi enemmän..


    • Nimetön

      Tämä kaveri joka järjestää tansseja monessa muussakin paikassa, on velkaa niin paljon, ettei bändit tule, eikä ohjelmatoimistot, uskalla lähettää bändejä.

    • Tanssiva nainen

      Kerholan tanssit kuivuivat kokoon jo vuosi sitten, kun vesikriisi koetteli Nokiaa. Se aiheutti väkikadollaan silloiselle tanssinjärjestäjälle niin suuret tappiot, että tanssit piti joko lopettaa tai löytää uusi järjestäjä.

      Uusi järjestäjä löytyi, mutta sunnuntaitansseihin tulleen kilpailutilanteen vuoksi ei uudenkaan järjestäjän ole ollut mitään järkeä tehdä tappioita. Kaksiin tansseihin ei sunnuntaisin väkeä riitä Pirkanmaalla. Vielä joku vuosi sitten tanssittiin täällä Tampereella myös ravintoloissa sunnuntaisin, viimeksi ainakin Tanssitalolla. Sekin lopetti väen vähyyden vuoksi. Silloin Kerhola oli kiistatta alueen ykköspaikka sunnuntaisin.

      Kerholassa ei ole kukaan kaveri tietääkseni näinä viime vuosina yksin järjestänyt tansseja. Tansseja ovat järjestäneet yritykset ja yhdistykset. Hyviä tansseja osasivat järjestää. Mukana oli ihmisiä, joilla oli vuosien kokemus ja tunsivat alueen tanssivaa väkeä. Heidän tansseihinsa meni aina kuin kotiinsa olisi mennyt.

      On suurta pahansuopaisuutta varsinkin näinä aikoina, jolloin yrityksiä kaatuu ja vaikeita aikoja on edessä, lyödä niitä jotka ovat yrittäneet tarjota meille tanssinälkäisille mahdollisuuksia tanssia.

      Tietojeni mukaan Kerholassa järjestetään vielä kolmet tanssit kevätkauden päätteeksi.
      Suomi on vapaa maa ja yrityksiä kehotetaan ihan valtiovallankin taholta perustamaan. Ei muuta kuin työttömäksi joutuvat tansseja järjestämään, jos rahkeet ja rohkeus riittävät ottamaan riskiä.

      • En ole naiivi

        "Kerholan tanssit kuivuivat kokoon jo vuosi sitten, kun vesikriisi koetteli Nokiaa. Se aiheutti väkikadollaan silloiselle tanssinjärjestäjälle niin suuret tappiot, että tanssit piti joko lopettaa tai löytää uusi järjestäjä."

        Siis kenelle ne tappiot oikein tuli ? Eikös tämä järjestäjä siirtänyt ne tappiot melko täysmääräisinä ohjelmatoimistoille ja verottajalle ???
        Ja kuitenkin kevään jälkeen sompaili kovasti vielä Kyröskoskellakin !


        Tanssiva nainen kirjoittaa nyt kyllä selvästi omakohtaisesta kokemuksesta tanssinjärjestämisen ihanuudesta !
        Valitusvirsi on juuri samanlainen kuin uusimmassa tanssiviihde lehdessä.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7070
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      94
      5183
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      114
      3443
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3342
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2484
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1826
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1461
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1412
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1316
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1084
    Aihe