Näinä aikoina myönteiset yritysuutiset ovat vähissä, mutta Riihimäen Arolammilta kiirii ilouutinen: Würth Oy rakentaa lisää toimitilaa ja palkkaa sen myötä lisää väkeä ehkäpä jo kuluvan vuoden aikana. Yhtiöllä on tätä nykyä reilut 400 työntekijää Riihimäellä, ja yhtiön hallituksen puheenjohtajan Pentti Rantasen mukaan lisää tarvitaan parisenkymmentä.
Würthia
ei lannisteta
173212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
mikä pointti oli lehteen kirjoitetun jutun laittaminen tänne? jutun voi lukea kokonaan lehdestä jos haluaa? ei tajua
mä just aiemmin tarkotin,et mikän ton jutun juju on kun lehtiä tänne kopioidaan.
jutun jujua kun tänne juttujanne kopioitte.
.....oma väki mobilisoitu tehtävään:)
Yritin toki ymmärtää.
http://www.talouselama.fi/pomojavaisanen/article172058.ece?picture=3&popup=false
laman aikaan alkaa laatu myymään kun ihmisillä ei ole enää varaa ostaa sekundaa!
kaikkihan sen tietävät, että pikku kiinalaiset pakkaavat Kiinassa kiinalaisia ruuveja Wurthin laatikkoihin... että se sitten siitä laadusta!
Mitenkäs wurthilla löytyy sitten seinältä Pentti "Pena" Rantasen allekirjoittama lappunen että toimittaja kirjottanu aivan omiaan lehteen. Että ei tod. ole wurth laajentamas saati palkkaamassa lisää väkeä!
Hei joo uskokaa lehtiä,ne kirjottaa aina totta se lappu ilmotus-taululla on aivan totta.Eli ei todellakaan noin tapahdu et tulis lisää työntekijöitä,muistakaa lapset tarinan opetus,aina ei mene nallekarkit tasan.ps:se lappu on jo kopioitu aika monta kertaa
Parisenkymmentä henkilöä sai kenkää jo ennen joulua. Loppuja kehotetaan pitämään palkatonta vapaata jotta työpaikat säilyisivät. Joensuussa yt. Onko aamuposti enää luottamuksen ja tilaamisen arvoinen lehti? Toimittaja kirjoittaa omiaan.
MISTÄ SE TOIMITTAJA ON SEMMOSTA SAANUKKI PÄÄHÄNSÄ , ET WURTTI LAAJENTA JA OTTAA LISÄÄ VÄKEÄ ,KUN NYKYISILLEKIN TYÖN TEKIJÖILLE TYRKYTETÄÄN O0MIA LOMIA PIDETTÄVÄKSI
Joo, kuulin työntekijöiltä, että omia lomia pakotetaan pitämään ja töihin ei ole asiaa. Perhevapailta ei saa tulla töihin tai irtisanotaan.
http://www.aamuposti.fi/Uutiset/Kaikki-uutiset/Lama-ei-lannista-Wurthia
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000016&posting=22000000041892775#22000000041892775
.........kuinkas ihmeessä voidaan palkata uutta väkeä taloon, kun juuri on taloudellisista ja tuotannollisista syistä laitettu väkee pihalle???
olishan se kiva kun ne jonkun erehtyisi palkkaamaan, kun on tuore irtisanomis kirje käsissä (tuotann-. ja taloud.syyt)ehkä joutuis pentti kuvettaan kaivamaan?
Onko porin suunnasta uutta???