Meillä on reilu puolivuotias kääpiökoiran pentu, jolle olemme syöttäneet vaihtelevasti perus purkkiruokaa, kaupan valmista maksalaatikkoa ja kotiruokaa. Nyt ollaan huomattu että purkkiruoasta koiran masu menee aika usein sekaisin, tai ainakin aiheuttaa sen, että tulee paljon löysempää kakkaa. Nyt ollaan vähennetty purkkiruokaa ja siirrytty antamaan enemmän maksalaatikkoa, mutta juuri luin ettei sitä saisi kovin usein koiralle antaa. Harmi vaan, kun koiramme tykkää siitä kovasti..
Kotiruokien suhteen on ongelmana, että käytämme melko paljon mausteita, joten valmista ruokaa koiralle ei voi antaa. Välillä annamme jauhelihaa, kanaa tai kalaa ennen maustamista ja lisäksi vaikka riisiä, mutta tämä on aika vaivalloista ainakin aamulla..
Kertokaa vinkkejä helpoista kotiruoista mitä koiralle voisi syöttää? Onko muilla kaupan purkkiruoka aiheuttanut ruoansulatusvaivoja? Mistähän mahtaa johtua?
Kotiruokaa koiralle
3
1062
Vastaukset 3
- hakuun
Yrjölän puuro niin siinä siulle ohje!
- koiralle
Koiran kotiruoasta puhutaan, kun tarkoitetaan koiralle valmistettua ruokaa. Ihmisten ruoka ei sisällä niitä ravintoaineita, mitä koira tarvitsee.
Purkkiruoat siältävät kosteutta 60-80, siis vettä! Silläkään koira ei elä ja vooi hyvin.
Koira tarvitsee eläinvalkuaista, lihaa, kalaa, kanaa, lehmän mahalaukkua yms. mielellään raakana. Lisänä hiilihydraattia, eli puuroa ja vihanneksia.
Googleta koiran kotiruoka niin saat hyviä ohjeita.
Mm. maksalaatikkoa sille voi valmistaa laittamalla erilaisia suurimoita uuniin n. 3-4 dl 1½/2 l vettä ja siihen jauhettua maksaa ½ kg sekaan kypsymään. Annetaan kerran viikossa. Samalla ohjeella voi valmistaa myös kalapuuroa. Lisäksi pitää antaa kalsiumia, ellei koira syö riittävästi luita. Omega-rasvahapot annetaan öljyn muodossa. Meillä keitetään koiralle puuroa riisistä/ohrasta/hirssistä/tattarista, siihen lisäksi soseena porkkanaa, paprikaa, parsaa, joskus ananasmurskaa. Sekaan raakaa jauhelihaa, keitettyä kanaa tai kalaa, jauhettua kananmunankuorta, raejuustoa tai piimää. Maksalaatikkoa vain ehkä kerran kuussa. Kerran viikossa 'luupäivä' eli toinen aterioista korvataan mehevällä rustoluulla. Vatsa toimii hyvin ja ruoka maistuu.
Ja tuota puuroa keitän viikonloppuna isomman annoksen ja pakastan kerta-annoksina, sulatan ja lämmitän mikrossa, niin ei mene aamulla kun minuutti ja ruoka on valmista.
Ihmisille tehtyjä ruokia en koiralle anna, niissä on ihan liikaa suolaa/mausteita koiran elimistölle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 143995
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha112940Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63748PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49537- 42519
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33481- 63463
- 22417
- 13391
Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt155365