Olen eroamassa miehestäni ja olen muuttamassa uuteen asuntoon lähiaikoina. meillä on yhteishuoltajuus. Saanko lähteä uuteen asuntoon 1,5v lapsen kanssa vaikka mieheni vastustaa lapsen mukaan ottamista. ei olla avioliitossa vaan avoliitossa. Kuinka toimia?
Kumman luo lapsi
äiti/ 1,5 v lapsi
3231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Teillä on yhteishuoltajuus joka määrittelee kumman luona lapsi vakituisesti on kirjoilla ja toisen tapaamisoikeuden .
Siis niin kauan kunnes te sovitte kyseisestä asiasta jonkun ulkopuolisen kanssa lapsi on sinun oikeutesi pitää mutta ei viedä tapaamisoikeutta kunhan muistat kertoa osoitteen missä lapsi on niin ei tule kyseeseen lapsen ryöstö .
siihen,missä hän on nykyisin kirjoilla.kunnes
asiasta toisin sovitaan.Ilman molempien suos-
tumusta,henk.kirjoja ei voi vaihtaa,kun on yh-
teishuoltajuudesta kysymys.
Ei koska kyseinen asian käsittely olisi kohtuuton menettely jos asian ensin pitäisi ratkaista ulkopuolisen asian päätäntävaltaisen henkilön luona .
Erossa ei ole kuin kaksi osapuolta mies ja nainen joiden lapsi / lapset ovat ulkopuolisia asumisesta päätettäessä .
Kun lapsi / lapset ovat ulkopuolisia niin ulkopuolisina henkilöinä he eivät voi olla este molempien tai jomman kumman vanhempansa etuun joka oli siis muuttaminen .
Lapset / lapsi lähtevät äidille eikä mies voi pidättää naista luonaan .
Kyseeseen voi tulla rangaistavuus miehelle jos mies ei anna lapsia / lasta heti naisen mukaan ja tehden näin tuottamuksellista haittaa / syyllistyen ehkä pahoinpitelyyn .
Joten lapset ovat siellä kirjoilla missä on äiti ( huoltajana kelpo ) huolimatta yhteishuoltajuudesta missä on kirjattuna jo tapaamisoikeudet .