Napero oppi kävelemään juuri nyt 1- vuotis päivien kunniaksi. Ulkona ollessamme emme ole vielä käyttäneet kenkiä. Nyt pitäisi hankkia kunnolliset kengät jotta voi ulkoilussakin harjoitella taapertamista.
Mietityttää vain, että kun tuo kävely vielä alussa jotta nyrjähtääkö lapsen nilkka helposti jos huonot kengät?
Minkälaisia kenkiä suosittelette, olette huomanneet hyviksi ja minkälaisia ei missään nimessä? mietin myös sitä, että kevät tulee pian eikä viitsisi ostaa nyt mitään turkisvuorillista kenkää vaan sellaisen jota voisi käyttää keväämmälläkin. Mutta sinne sitten täytyisi laittaa villasukka alle nyt.
Mutta ovatkohan sitten keväämmällä liian suuret ilman sukkaa.
Mietityttää vain, että kun tuo kävely vielä alussa jotta nyrjähtääkö lapsen nilkka helposti jos huonot kengät?
Minkälaisia kenkiä suosittelette, olette huomanneet hyviksi ja minkälaisia ei missään nimessä? mietin myös sitä, että kevät tulee pian eikä viitsisi ostaa nyt mitään turkisvuorillista kenkää vaan sellaisen jota voisi käyttää keväämmälläkin. Mutta sinne sitten täytyisi laittaa villasukka alle nyt.
Mutta ovatkohan sitten keväämmällä liian suuret ilman sukkaa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
käytössä ja voin suositella!
Ei kannata ostaa enää mitään toppakenkiä. Meillä nimittäin opittiin talvella kävelemään, ja meni hetki että oppi saman taidon varrellisilla toppakengillä eli alussa ei kävellyt ollenkaan ulkona. Joten voi olla, että teillä toppakengät jäävät lähes käyttämättä.
Itse satsaan aina kunnon kenkiin, vaikka ne ovatkin kalliita. Markettien halpakengät kun tuppaavat olemaan laadultaan mitä ovat... Huvikseni kokeilin juuri Tutan lenkkareita Prismassa, poika käveli niillä tosi pökkelösti kun niissä oli pohja melkoisen kova. Eli kunnon kengissä pohjan tulee joustaa hyvin, mutta kantapään tulee olla tukeva.
Päädyin itse Goretex-lenkkareihin, joihin ostin paksummat pohjalliset niin voi pitää pikku plussakeleilläkin. Kenkiihän jätetään aina se tietty kasvunvara, eli menevät alussa varmasti teillä villasukan kanssa mutta ovat sopivat myös ilman sukkia, voi olla että menee syksyynkin jos jalkaan ei tule mitään isoa kasvupyrähdystä. Liian suuria ei saa ostaa, niillä lapsi ei sitten pysty kunnolla kävelemään.
Goretex ei ole mikään kenkämerkki. Goretex-kalvoitetuissa kengissä on yhtä lailla huonompia ja parempia kenkiä kuin kaikissa muissakin kengissä.
Itsekkin haluan kengissä ostaa kunnolliset.
Tässä tulikin hyviä vinkkejä, kiitoksia.
ovat hyviä ensikenkiä: nahkaisia, hieman varrellisia, pitäväpohjaisia ja tarpeeksi leveälestisiä. Kasvunvaraahan pitää jättää kaikenkaikkiaan vähintään noin 1,5cm. Piirrä lapsesi jalanjälki paperiin muutaman kerran, niin saat varmasti todellisen mitan, ja tee siitä sitten pahvinen versio, jolla voit alustavasti hakea sopivan koon kaupassa ja sitten vielä sovittaakin sitä kenkää pikkuisen jalkaan!
Sinullekkin :)
turkisvuoriset ja varrelliset kunnon Tepsut, lapsi kun oppi joulukuussa kävelemään. Ulkopuolisetkin kommentoi, että ompas tukevan näköiset kengät. Tyttö käveli niillä paremmin ulkona kuin sisällä sukkasillaan. Ja toimivat vieläkin kun loskaa ja vettä alkanut olla, niissä on joku suojaus, että vaikka nahkaa onkin, kestävät tosi hyvin kosteutta. Hinta oli kyllä laadun mukainen, muttei ole kaduttanut. Ehkä samalta valmistajalta löytyy kevääksi vilpoisammat kengät..
Tv:ssä tuli ohjelma jonka mukaan lasten kengissä ei tulisi säästää. Hyvät kengät maksavat kuulema noin 50e. Myöskin Meidän Perhe lehden aikanaan tulleen artikkelin mukaan lasten kenkiin kannattaa panostaa jo varhain.
En nyt tarkemmin muista mitä niissä sanottiin mutta ydinajatus oli tuollainen.
Ite oon ostanu halpoja lenkkareita kesällä kahet parit á 10e, kumpparit ja talvikengät ovat toisten vanhat. Mutta me ollaan aika köyhiä oltu. Nyt vasta tänä keväänä ajattelin et jos pystyttäs uudet ja hyvät kengät ostaa kesäks. Laps 4v. Olen niihin säästäny jo joulusta.
Minun neuvoni on että jos rahaa on ni menkää ihmeessä asiantuntevaan liikkeesee ja ostakaa kunnon kengät naperolle.
Meillä oli sama homma reilu kk sitten. Mä ostin huopavuorelliset vettäpitävät Tepsut (ovh 65, myytiin 45). Ei siis niin lämpimät kuin ne villavuorelliset, mutta ihan liian lämpimät kesällä. Nyt niitä käytetään villasukan kanssa ja toiveissa on että syksyllä mahtuu vielä ilman villasukkaa.
Pienen kengissä en tingi. Joka tarkoitukseen on sopiva kenkä oltava ja ehkä arkikenkiä kahdet vähän eri kokoiset, jotta kenkäkin saa levätä.
Kevät/syksyn vaihtoehdot: huopavuorellinen Tepsu, kumisaapas, ensiaskelkenkä.
Kesällä: ensiaskel, sandaali ja mahdollisesti joku lenkkarin tapainen, kumisaapas.
Talvi: lämpimät nahkakengät, tuo kevyempi Tepsu, kumisaapas.
Tällä ajatuksella mennään kunnes muksu alkaa vaatia samoja saakelin tarralenkkareita ja toppasaappaita kun kaikillä muillakin on... sitten _alan harkita_ niidenkin ostamista järjen puhumisen/kasvatuksen lisäksi.
Tää on vaan mielipide, jos ajattelette toisin, niin ei tarvitse vetää hernettä nenään.
Kiitos vinkistä.
Käydään kokeilemassa ja katson Tepsut tarkemmin :)
Päädyttiin Tepsuihin kun kokoja löytyi ja olivat riittävän leveät, korkeat jalkapöydästä ja pukeminen päälle helppo.
Kuulin myös hyvän lisä vinkin, että jarru sukkia ei kannata käytää kenkien kanssa koska haittaavat jalan luonnollista liikettä kengässä.
Nyt sitten testataan Tepsut.
.. ollut tosi hyvät kaverin lapsen jalkoihin, kun hällä leveä/pullea jalka. Omillani taas on kapeat ja matalat; ja me olemme suosineet italialaista Naturinoa, ranskalaista MOD8:a, joita aiemmin tilasin Tanskalaisista netttikaupoista mutta nyt olen tosi iloinen kun löysin suomalsien verkkokaupan, pikkujalat.fi, joka myy tosi kivoja lastenkenkiä. On jo tilattu ja hyväksi verkkokaupaksi todettu. Tykkään kauheasti kengistä ja siksi on kiva että on erilaista tarjontaa lähellä... ;)
Meillä on Reiman varrelliset kengät joissa pieni vuori, todella hyvät ovat olleet. neiti 1v 2kk juoksentelee innoissaan ulkona ja ei yhtään yritä kenkiä ottaa pois, kuten noita kaikkia halvempia kenkiä ottanut pois. Ja tosiaan ei hinnalla pilattuja 39-59e saa jo todella hyvät =)