millainen on lähihoitajaopiskelijoilla se viimeinen eli koulutusohjelma -vuosi? Kuinka paljon on sitä työssäoppimista silloin?
lähihoitajaopiskelijan
viimeinen vuosi...
4641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse opiskelen just viimeistä vuotta eli sitä valinnaista. Ja meillä on yhteensä nyt vikana vuonna 3 työssäoppimista ja yhdessä vaan on näyttöviikko siinä viimeisessä.
yhden työssäoppimisjakson pituus?
Melkein kaikissa koulutusohjelmaissa: viisi jaksoa vuoden aikana. Eka, kolmas ja neljäs jakso teoriaopintoja, opinnäytetyö painottuu 4. jaksoon. Toinen ja viides jakso työssäoppimista, kumpikin 7-8 viikkoa. Toisissa koul.ohjelmissa näyttö kummassakin jaksossa ja toisissa vain toisessa jaksossa.
Teoriaopintojen aikana luento-opetusta, ryhmätöitä, yksilötöitä, projekteja jne. kuten missä tahansa opinnoissa.
Välttämättä ei tule kauheasti uutta asiaa vaan paneudutaan kyseisen koulutusohjelman aiheisiin syvemmin. Vuosi menee tosi nopeasti juuri noiden to-jaksojen vuoksi.
Syksy painottuu teoriaan eli ei työssäoppimisia, keskitytään eri sairauksiin mm. ja lääkehoitoon ja keväällä on työssäoppiminen/työssäoppimiset joka/jotka kestää 14 kalenteriviikkoa yhteensä, joka koulutusohjelmassa.
Meillä on vain kolme koulutusohjelmaa täällä; -Lapset ja nuoret = työssäoppiminen 14 viikkoa yhdessä paikassa keväällä, yksi näyttö
-Mielenterveys ja päihdetyö = työssäoppiminen 14 viikkoa yhdessä paikassa keväällä, yksi näyttö
-Sairaanhoito ja huolenpito = kaksi työssäoppimista;
1. perussairaanhoidossa joka kestää 7 viikkoa näyttö joka sisältyy tähän.
2. kotihoidossa joka kestää 7 viikkoa näyttö joka sisältyy tähän.
Eli 14 viikon putki jaettu kahteen paikkaan ja kummastakin paikasta on näyttö.
Keväällä on myös opinnäytetyö!